Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Nybakk, Marit ( 1947- )

Arbeiderpartiet
E-post: marit.nybakk@stortinget.no
Representant for Oslo 2013-2017
Medlem: Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet: 28 år, 26 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 14.02.1947 i Nord-Odal, Hedmark
Datter av småbruker Per Nybakk (1909-1992) og husmor Borghild Bunes (1920-1998)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1985 - 1989, A.
Representant nr 14 for Oslo, 1989 - 1993, A.
Representant nr 8 for Oslo, 1993 - 1997, A.
Representant nr 4 for Oslo, 1997 - 2001, A.
Representant nr 6 for Oslo, 2001 - 2005, A.
Representant nr 4 for Oslo, 2005 - 2009, A.
Representant nr 4 for Oslo, 2009 - 2013, A.
Representant nr 16 for Oslo, 2013 - 2017, A.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 09.05.1986-26.02.1987 for Gro Harlem Brundtland.
Rykket opp som representant 26.02.1987 etter Knut Frydenlunds død.

Medlemskap i presidentskapet

2009-2013

Tredje visepresident, Stortinget, 08.10.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Første visepresident, Stortinget, 08.10.2013 - 30.09.2014

Medlemskap i stortingskomiteer

1985-89

Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

1989-93

Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
Nestleder, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Leder, Forsvarskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2001 - 30.09.2005
Forsvarskomiteens leder, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Andre nestleder, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009
Andre nestleder, Utenrikskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2005 - 30.09.2009
Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013
Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
Leder, Fullmaktskomiteen, 01.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 16.11.1990 - 30.09.1993

1993-97

Personlig varamedlem, Observatørdelegasjonen til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentarikerforsamling, 18.11.1993 - 25.10.1996
Varamedlem, Den norske delegasjon til EFTAs og EØS' parlamentarikerkomiteer, 04.11.1993 - 25.10.1996

1997-2001

Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 30.03.2000 - 30.09.2001
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2004 -
Medlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 30.09.2009
Nestleder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.10.2012 - 31.12.2012
Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.2013 - 30.09.2013
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 15.06.2012 - 25.10.2012
Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 03.11.2009
Nestleder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 03.11.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017
Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.2014 - 30.09.2014
Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 24.10.2013 - 31.12.2013

Medlemskap i gruppestyrer

2001-2005

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 19.10.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studert språk, drama og teater i Paris (1968), Cambridge (1974) og Stratford-Upon-Avon (1974)
  • Examen artium, Eidsvoll landsgymnas 1966
  • Studerte fransk språk og litteratur i Paris 1968
  • Cand.mag. (engelsk, fransk mellomfag og statsvitenskap grunnfag), UiO 1972
  • Studerte engelsk i Cambridge 1972
  • Deleksamen i engelsk hovedfag (renessansedrama og språkhistorie) 1973
  • Studert teater og drama i Stratford-upon-Avon 1974

Yrke

  • Sommerjobb som servitør og hovmester ved sommerhotellene på Sogn og Kringsjå, Oslo 1966-1974
  • Resepsjons- og sentralbordarbeider Studentbyen på Sogn, Oslo 1966-1967
  • Au pair i Paris 1968
  • Lærer i engelsk Nadderud Gymnas 1972
  • Studentpolitiker på heltid, Det akademiske kollegium og Studenttinget 1973-1974
  • Førstesekretær for Universitetets åpne dager, UiO 1975
  • Førstesekretær Barnehageavdelingen i Studentsamskipnaden i Oslo 1976
  • Konsulent for nordmenn i utlandet ved fylkesarbeidskontoret i Arbeidsmarkedsetaten 1977-1980
  • Forbundssekretær i Norsk Tjenestemannslag 1980-1986
  • Informasjonsmedarbeider i Aksjon Menneskeverd TV-aksjonen 83 1983 (utlånt fra Norsk Tjenestemannslag til Norsk Folkehjelp)

Verv

Offentlige verv

  • Medlem diverse styrer og råd Universitetet i Oslo 1971-1977
  • Medlem Det Akademiske Kollegium, Universitetet i Oslo 1974 (studentenes representant)
  • Varamedlem Barnehagenemnda, Oslo 1975-1979
  • Medlem NORAD's råd 1978-1988
  • Medlem Styret for International University Exchange Fund (IUEF) 1979-1980
  • Varamedlem Styret for Norges allmennvitenskapelige forskningsråd 1980-1981
  • Nestleder Nordisk Ministerråds rådgivende komité for bistandsspørsmål 1981-1984, formann 1984-1989
  • Nestleder Rådet for norsk utviklingshjelp 1984-1986, leder 1987-1988
  • Medlem Bydelsutvalget, bydel 2 Uranienborg-Majorstuen 1984-1990
  • Leder Rådsforsamling for NORAS (Norges råd for anvendt samfunnsforskning) 1986-1988
  • Nestleder Barnehagenemnda, Bydel 2 1988-1990
  • Medlem diverse utvalg knyttet til Næringssekretariatet og Byråden for næringsutvikling, Oslo 1992-1997
  • President Nordisk råd 2013

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for AUF i Oslo 1975-1978
  • Redaktør Arbeiderstudenten og Alternativet 1977-1978
  • Medlem AUFs industriutvalg 1982-1984
  • Medlem Styret for Oslo Arbeiderparti 1984-1998
  • Medlem Arbeiderpartiets økonomisk-politiske utvalg 1984-1986
  • Medlem Faglig-politisk utvalg, Oslo Arbeiderparti 1988-1997
  • Medlem DNAs næringsutvalg 1992-1994
  • Medlem DNAs utdanningsutvalg 1993-1997
  • Medlem DNAs internasjonale utvalg 1997-1998
  • Medlem Internasjonalt Forums arbeidsutvalg, Oslo Arbeiderparti 1998-2004
  • Medlem Styret for Internasjonalt Forum, Oslo Arbeiderparti 1998-2004
  • Leder Oslo Arbeidersamfunn 1999-2004
  • Leder Styret for Internasjonalt Forum, Oslo Arbeiderpartiet fra 2004
  • Leder Sosialistgruppa i NATOs parlamentarikerforsamling fra 2009
  • Diverse verv AUF-studentene

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Studenttinget i Oslo 1973-1974
  • Leder Uttakskomiteen for Studentsamskipnadens barnehage 1974-1977
  • Leder NTL 105/2 Arbeidsmarkedsetaten 1977-1980
  • Leder Studentenes og akademikernes internasjonale støttefond (SAIH) 1977-1981
  • Sekretær NTLs stedsstyre for Oslo og omland 1979-1980
  • Valgt forbundssekretær Norsk Tjenestemannslag (NTL) 1980-1983, 1984-1986
  • Redaktør SAIH-Perspektiv 1981-1983
  • Nestleder Oslo faglige samorg 1985-1988
  • Leder Arbeidsgruppe for næringspolitisk handlingsplan for Oslo (nedsatt av Oslo faglige samorg) 1989-1992
  • Leder LO i Oslo (tidligere Samorg) 1992-1997
  • Nestleder Komiteen for menneskerettigheter i Iran 1995-1997
  • Medlem Representantskapet i Oslosenteret fra 2005
  • Nestleder Rådet for SOS Barnebyer fra 2010

Andre administrative verv

  • Medlem Industriseminarets styre 1974-1977

Litteratur

Nybakk, Marit og Alexander Kvedalen (red.): Arbeiderbevegelsens århundre: 100 år i kamp og framgang: en billedkavalkade over viktige hendelser fra fagbevegelsens historie i Oslo, LO i Oslo 1999
 

Tilhører

Arbeiderpartiet
Oslo

Leder Fullmaktskomiteen,
01.10.2013 - 30.09.2017
Første visepresident Stortinget,
08.10.2013 - 30.09.2014
Medlem Den utvidede utenriks- og forsvarskomité,
17.10.2013 - 30.09.2017
Medlem Europautvalget,
17.10.2013 - 30.09.2017
Medlem Utenriks- og forsvarskomiteen,
17.10.2013 - 30.09.2017
Medlem Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet,
12.11.2013 - 30.09.2017
Nestleder Stortingets delegasjon til Nordisk Råd,
01.01.2014 - 30.09.2014

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget