Espelid, Mons

Espelid, Mons (1926-2009)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1981-1985
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Espelid, Mons har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 22.04.1926 i Askøy, Hordaland
  • Død 16.03.2009
  • Sønn av forretningsfører Ivar Espelid (1880-1946) og lærer Gudrid Eidnes (1883-1959)

Stortingsperioder

  • Representant nr 15 for Hordaland, 1981 - 1985, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1983 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1944
  • Befalsskolen for Ingeniørvåpenet 1945-1946
  • Cand.odont., Norges Tannlegehøyskole 1951

Yrke

  • Skoletannlege i Askøy 1951-1954
  • Distriktstannlege i Sverige 1954-1956
  • Skoletannlege i Spydeberg 1957
  • Skoletannlege i Stor-Elvdal 1958
  • Privat praksis i Askøy 1959-1986
  • Instruktørtannlege ved Det odontologiske fakultet, Bergen 1963
  • Avdelingstannlege ved Det odontologiske fakultet, Bergen 1965-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Askøy kommunestyre 1975-1977, varaordfører 1978-1979, ordfører 1979-1981, medlem 1981-1983

Offentlige verv

  • Formann Etterutdanningsrådet ved Det odontologiske fakultetet Universitet i Bergen 1969-1975
  • Formann Bygningsrådet, Askøy 1971-1975
  • Formann Generalplannemnda, Askøy 1976-1979

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Askøy Venstre 1973-1975
  • Medlem Styret i Hordaland Venstre 1973-1975
  • Nestleder Venstre 1982-1984
  • Medlem Venstres landsstyre 1982-1986

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Den norske tannlegeforenings fagnemnd 1969-1975
  • Medlem Representantskapet i Den norske tannlegeforening 1977-1981

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Vestlandsbanken 1978-1981
  • Medlem Representantskapet for Nordhordland Gjensidige Branntrygdelag 1981-1985