Johansen, Morten Ørsal

Johansen, Morten Ørsal (1964-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Representant for
Oppland 2017-2021
Medlem:
Næringskomiteen
Ansiennitet:
8 år, 321 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 11.09.1964 i Sunndal, Møre og Romsdal
  • Sønn av teknisk fotograf Stein Normann Johansen (1938-) og lønnsmedarbeider Torbjørg Marie Ørsal (1940-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 2001 - 2005, FrP.
  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 3 for Oppland, 2009 - 2013, FrP.
  • Representant nr 4 for Oppland, 2013 - 2017, FrP.
  • Representant nr 5 for Oppland, 2017 - 2021, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Medlem, Justiskomiteen, 20.10.2009 - 06.10.2011
    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 06.10.2011 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Næringskomiteen, 17.10.2013 - 04.02.2016
    Første nestleder, Næringskomiteen, 04.02.2016 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Næringskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 24.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2013-2017

    Første vara innpisker, Fremskrittspartiet, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Første vara innpisker, Fremskrittspartiet, 03.10.2017 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Raufoss skole 1971-1980
  • Raufoss vgs., allmenne fag 1980-1981
  • Raufoss vgs., maskinarbeider 1981-1983
  • BI Gjøvik, Master of Management program 2002-2003

Fagbrev

  • Maskinarbeider, CNC 1994

Yrke

  • Fagarbeider, Raufoss Ammunisjonsfabrikk 1984-1994
  • Prosesskontrollør, Raufoss Ammunisjonsfabrikk 1994-1997
  • Prosessutvikler, Rfs. Technology 1997-2000 (romfart)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vestre Toten kommunestyre 1993-1995
  • Medlem Vestre Toten formannskap 1995-1999, 1999-2003, 2005-2007, 2007-2011

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Oppland 1999-2003, 2003-2007, 2007-2009

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Rådhusselskapet AS, Vestre Toten 1995-2009
  • Medlem Styret for Vestre Toten kommunale boligstiftelse 1995-2009

Tillitsverv i partier

  • Formann Vestre Toten FrP 1992-2000, gruppeleder 1995-2009
  • Nestleder Oppland FrP 1996-1999, fylkesleder fra 1999, gruppeleder 1999-2009
  • Nestformann FrPs skolepolitiske utvalg 2007-2009
  • Rådgiver FrP 2008-2009