Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Røkke, Mona ( 1940-2013 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Buskerud 1985-1989
Ansiennitet: 12 år, 0 dager

Røkke, Mona har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 03.03.1940 i Drammen, Buskerud
Død 13.07.2013
Datter av disponent Randal William Scobie (1904-1979) og disponent Aslaug Høyendahl (1908-1997)

Stortingsperioder

Representant nr 2 for Buskerud, 1977 - 1981, H.
Representant nr 2 for Buskerud, 1981 - 1985, H.
Representant nr 2 for Buskerud, 1985 - 1989, H.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 14.10.1981-13.01.1982, Øivin Skappel Fjeldstad møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 13.01.1982-30.09.1985, Hallgrim Berg møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1985-04.10.1985, Odd Kallerud møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Medlem, Justiskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

1985-89

Medlem, Sosialkomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989
Medlem, Forsvarskomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1979 - 01.01.1980

1985-89

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1987 -

Medlemskap i regjering

Statsråd, Justis- og politidepartementet, 14.10.1981 - 04.10.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1958
  • Cand.jur., Universitetet i Oslo 1963

Yrke

  • Forretningsdrivende i Drammen og Oslo 1964-1971
  • Politifullmektig i Drammen 1971-1973, 1976-1977
  • Dommerfullmektig i Kongsberg 1973-1974
  • Advokat i Drammen 1975-1976
  • Fylkesmann i Vestfold 1989-2010 (utnevnt oktober 1987)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Olav Vs jubileumsmedalje 1982
  • Tildelt Gedimino Ordines av president Adamkus, Litauen 2000
  • Kommandør av St. Olavs Orden 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Drammen bystyre 1971-1975
  • Medlem Drammen formannskap 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Ungdomsnemnda, Drammen 1972-1975
  • Medlem Bygningsrådet, Drammen 1972-1975
  • Viseformann Bygningsrådet 1975-1977
  • Viseformann Kulturstyret 1976-1979
  • Medlem Kommunale kinoers landsstyre 1976-1979
  • Medlem Valgkomiteen 1976-1979
  • Medlem Kinostyret 1976-1979
  • Medlem Forsvarsrådet 1981-1985
  • Leder Det interdepartementale polarutvalg 1981-1985
  • Varamedlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens pressetjeneste i krig 1985-1990
  • Nestleder Styret for Norsk Folkemuseum 1989-1997
  • Medlem Utvalg som skal utrede de sosiale og økonomiske konsekvenser av endringer i befolkningssammensetningen 1989-1992
  • Leder Utvalg for å styrke psykisk utviklingshemmedes rettsvern 1990-1991
  • Medlem Klagenemnda for Kringkastingsprogram 1990-1997
  • Varamedlem Nobelkomiteen 1991-1993
  • Medlem Styret for Norsk Film A/S 1992-1998
  • Medlem Utvalg for evaluering av barneombudsordningen 1994-1995
  • Leder Bedriftsforsamlingen ved Telenor 1994-2005
  • Nestleder Styret for Statens Landbruksbank og Landbrukets utviklingsfond 1994-1999
  • Leder Reindriftsstyret 1997-2005
  • Leder Reindriftens utviklingsfond 1997-2005
  • Medlem Lovutvalg for bedre harmonisering av den kommunale helse- og sosiallovgivning 2003-2004
  • Medlem Juryutvalget fra 2010
  • Leder Oppreisningsordningen for tidligere barnevernsbarn i Vestfold fra 2011

Tillitsverv i partier

  • Formann Drammen Høyrekvinner 1974-1975
  • Medlem Høyrekvinners Landsforbund 1975-1979, formann 1979-1985
  • Formann Høyrekvinners landsforbunds politiske utvalg 1975-1979
  • Formann Buskerud Høyrekvinner 1976-1979
  • Medlem Høyres sentralstyre 1976-1985
  • Medlem Buskerud Høyres fylkesstyre 1976-1989
  • Medlem Programkomiteen 1977-1979
  • Medlem Arbeidsutvalget 1979-1985
  • Formann Høyres lovkomité fra 1979
  • Viseformann Drammen Høyre 1986-1987, formann 1988-1990

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Europabevegelsen 1986-1988
  • Medlem Styret i Landsforeningen mot kreft 1987-1993
  • Nestleder Den Norske Kreftforening 1988-1993

Andre administrative verv

  • Leder Bedriftsforsamlingen i Telenor 1994-2005

Litteratur

Røkke, Mona: Ingen tid for tårer, Oslo 1986
Røkke, Mona: Norge i Europa: sikkerhetspolitiske utfordringer for 90-årene 1988
Røkke, Mona: Tvang i nødsituasjoner 1990
Røkke, Mona: Rettssikkerhet for mennesker med psykisk utviklingshemming. NOU nr.20 1991
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget