Tingelstad, Marit

Tingelstad, Marit (1938-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oppland 1997-2001
Ansiennitet:
8 år, 4 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 18.06.1938 i Lier, Buskerud
  • Datter av gårdbruker Paul O. Hvattum (1913-2000) og husmor Aslaug Skjaker (1914-1993)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1989 - 1993, Sp.
  • Representant nr 5 for Oppland, 1993 - 1997, Sp.
  • Representant nr 3 for Oppland, 1997 - 2001, Sp.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1993-97

    Varasekretær, Odelstinget, 11.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 26.03.1999 - 22.03.2000

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1997-2001

    Medlem, Utvalget for å vurdere stortingsrepresentantenes arbeidsvilkår, 06.04.2000 - 22.03.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 24.10.1995
    Medlem, Observatørdelegasjonen til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentarikerforsamling, 18.11.1993 - 30.09.1997
    Delegat, FNs generalforsamling, 1995 -

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1997-2001

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1997 - 30.09.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskole 1955
  • Husmorskole 1956
  • Statens lærerskole i husstell Stabekk 1959-1960
  • Div. kurs i lederopplæring, bedriftsutvikling, kommunal- og skoleadm. 1977-1992

Yrke

  • Husstellærer Vestoppland folkehøgskule 1961-1969
  • Husstellærer Hadeland yrkesskole og Gran videregående skole 1969-1976
  • Undervisningsinspektør Gran videregående 1977-1983
  • Rektor Gran videregående skole 1983-1993
  • Førstekonsulent Statens utdanningskontor Oppland 1993 (permisjon fra 1993)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Æresmedlem Oppland Senterungdom 1999
  • Sp's hedersmerke 2002

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Gran kommunestyre 1975-1979

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Oppland 1987-1991

Offentlige verv

  • Medlem Generalplannemnda, Gran 1976-1979
  • Medlem Tingelstad menighetsråd 1983-1986
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Oppland 1988-1991
  • Medlem Det regionale høgskolestyret for Oppland 1988-1992, leder 1992, nestleder 1993
  • Nestleder Rådet for videregående opplæring 1990-1992
  • Medlem Styret for Statens klinikk for narkomane, Hov 1992-1993
  • Medlem Styret for Norsk Fredssenter, Kornhaug 1997-1999
  • Medlem Styret for Siftelsen Modum Bad 1998-2000
  • Leder Menighetsrådet, Tingelstad 2001-2005, nestleder 2005-2006
  • Nestleder Hamar bispedømmeråd 2002-2004, leder fra 2004
  • Nestleder Utvalg til å utrede forholdet mellom stat og kirke 2003-2006
  • Medlem Kirkelig Fellesråd, Gran fra 2003
  • Leder Menighetsrådet, Gran og Tingelstad fra 2007
  • Medlem Forstanderskapet ved Røysumtunet, Hadeland
  • Medlem Styret for Stiftelsen Røysumtunet, Hadeland

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Gran Sp 1969-1970, sekretær 2001-2005
  • Medlem Styret for Oppland Sp 1985
  • Medlem Sp's landsstyre 1986-1987
  • Leder Oppland Sp 1986-1987
  • Leder Senterkvinnene 1994-1998
  • Medlem Sp's sentralstyre 1994-1998
  • Medlem Styret for Sp's stortingsgruppe 1997-2001 (innpisker)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Brandbu bondekvinnelag 1968-1969
  • Leder Brandbu bondekvinnelag 1973-1976
  • Leder Faglærerlagets utvalg for husholdningsfag 1978-1982
  • Nestleder Styret for Norsk faglærerlag Oppland 1979-1981
  • Medlem Sentralstyret i Norsk faglærerlag 1982-1983
  • Leder Utvalg for spesielt tilrettelagt opplæring i Oppland 1987-1988
  • Leder Foreningen Hest og Helse 2001-2003
  • Nestleder Styret for Foreningen av tidligere stortingsrepresentanter fra 2002
  • Medlem Styret for Hadeland folkemuseum 2002-2004
  • Sekretær Tingelstad Sanitetsforening fra 2005

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Gran Sparebank 1986-1987, leder 1987-1993
  • Medlem Styret i Stiftelsen Taperforeningen 2002-2004

Litteratur

  • "Statskirken bør videreføres", i tidsskriftet Kirke og Kultur, Universitetsforlaget 2006
  • "Noen må gå foran", boka om biskop Rosemarie Köhn, Pax 2006