Valen, Neri

Valen, Neri (1893-1954)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Telemark 1954-1957
Ansiennitet:
18 år, 321 dager

Gå til bildegalleri

Valen, Neri har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.09.1893 i Bø, Telemark
  • Død 04.01.1954
  • Sønn av lensmann og gardbruker Halvor Valen (1849-1911) og Anne Ramse (1861-1944)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Telemark, 1931 - 1933, V.
  • Representant nr 2 for Telemark, 1934 - 1936, V.
  • Representant nr 2 for Telemark, 1937 - 1945, V.
  • Representant nr 3 for Telemark, 1950 - 1953, V.
  • Representant nr 4 for Telemark, 1954 - 1957, V.

Vararepresentasjoner

  • Fra 04.01.1954, Ketil Skogen møter som representant.
  • Fra 11.01.1954, Torkell Tande møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.01.1950 - 08.10.1952
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.01.1950 - 08.10.1952
    Medlem, Valgkomiteen, 19.06.1952 - 04.01.1954
    Nestformann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 08.10.1952 - 04.01.1954
    Nestformann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 08.10.1952 - 04.01.1954

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1950 - 1950

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1950-53

    Varamedlem gruppestyret, Venstre, 11.01.1950 - 11.01.1951
    Formann gruppestyret, Venstre, 11.01.1951 - 04.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1912
  • Landbrukskandidat Norges landbrukshøgskole 1915
  • Skogbrukskandidat 1917
  • Studiereise til USA 1919-1920

Yrke

  • Rasjoneringsinspektør i Telemark 1917-1919
  • Gardbruker på farsgarden Valen i Bø 1919-1954
  • Administrerande direktør for Telemark tømmermåling 1929-1930

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bø kommunestyre 1919-1922, ordfører 1922-1925, varaordfører 1925-1928, 1928-1931

Offentlige verv

  • Formann Telemark landbruksselskap 1919-1941, 1945-1947
  • Medlem Komiteen om omsetning av landbruksvarer 1922
  • Medlem Tilsynskommisjonen for Bratsbergbanen 1927-1938
  • Formann Kornrådet 1929-1941, 1945-1954
  • Medlem Skogbrukskommisjonen av 1930 fra 1930
  • Medlem Nemnda om Landbrukshøgskolens virksomhet av 1931 fra 1931
  • Formann Tilsynsutvalget for Omsetningsrådet 1933-1936
  • Formann Nemnda om revisjon av lov om lånekasse for jordbrukere av 1933 fra 1933
  • Medlem Plannemnda for landbruksorganisasjonene av 1934 fra 1934
  • Formann Jordlovnemnda av 1935 fra 1935
  • Medlem Valgordningsnemnda av 1935 fra 1935
  • Formann Granskingsnemnda om jordbrukstiltak av 1939 fra 1939
  • Medlem Norges landbruksvitenskapelige forskningsråd 1949, formann 1950-1954
  • Medlem Styret for Telemark landbruksselskap til 1954

Tillitsverv i partier

  • Formann Bø Venstre 1919-1950
  • Varaformann Telemark Venstre fra 1921
  • Medlem Venstres landsstyre 1930-1945

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Representantskapet i Selskapet for Norges Vel 1919-1945
  • Formann Landslaget for Telemarkfe 1921-1954
  • Medlem Representantskapet i Felleskjøpet, Oslo 1921-1946, varaformann 1946-1954
  • Varamedlem Styret for Felleskjøpet, Oslo 1924-1951
  • Ordfører Representantskapet i Telemark Mjølkesentral 1930-1954
  • Medlem Direksjonen i Selskapet for Norges Vel 1945-1954
  • Medlem Styret for Landbrukets sentralforbund 1947-1948
  • Varaformann Landbrukets sentralforbund 1948-1954
  • Formann Landslaget for Storfeavl 1948-1954
  • Formann Styret for Studentersamfundet på Ås

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Telemark Språk- og Realskole 1923-1954
  • Formann Kontrollutvalget i Gartnerhallen, Oslo 1941-1953
  • Medlem Styret for Bø meieri 1946-1950
  • Formann Representantskapet for Gartnerhallen, Oslo 1953-1954