Golten, Nils O.

Golten, Nils O. (1936-1999)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Hordaland 1989-1993
Ansiennitet:
8 år, 28 dager

Gå til bildegalleri

Golten, Nils O. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.05.1936 i Sund, Hordaland
  • Død 26.03.1999
  • Sønn av fisker Olav Golten (1905-1973) og hjemmearbeidende Anne Eriksen (1907-1975)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Hordaland, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 9 for Hordaland, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 15 for Hordaland, 1989 - 1993, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993
    Delegat, FNs generalforsamling, 1989 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fiskerfagskole 1952-1953
  • Voss folkehøgskole 1952
  • Handelsskole 1955-1956

Yrke

  • Fisker og fiskeskipper 1956-1985
  • Kvalitetssjef ved Sotra Fiskeindustri a/s fra 1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sund kommunestyre 1971-1975, 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Hovedstyret for Statens fiskarbank 1976-1983
  • Varamedlem Styret for Fondet for fiskeleting og forsøk 1979-1986
  • Varamedlem Rådet for videregående opplæring 1980-1982
  • Medlem Konsesjonsutvalget. Utvalg til å vurdere behovet for innføring av nye konsesjonsordninger m.v. i fiske. 1980-1989
  • Varamedlem Undersøkelseskommisjonen for visse fiskebåtforlis fra 1981
  • Varamedlem Den faste undersøkelseskommisjon for visse ulykker 1981-1988
  • Medlem Rådet for maritime sertifikater (RMS) fra 1982
  • Medlem Konsesjonsutvalget for Sjøfartsdirektoratet fra 1983
  • Medlem Det rådgivende utvalg for Sjøfartsdirektoratet fra 1983
  • Medlem Norges Fiskeriforskningsråds rådsforsamling (NFFR) fra 1984
  • Varamedlem Styret i Garantikassen for fiskere fra 1984
  • Medlem Sikkerhetsutvalget for fiskeflåten fra 1984
  • Varamedlem Statens Fiskarbanks avdelingsstyre i Bergen 1984-1985, formann 1986-1987

Tillitsverv i partier

  • Medlem Politisk utvalg i Hordaland Høyre 1982-1985

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norges Fiskarlag 1971-1986
  • Formann Hordaland Fiskarlag 1983-1985

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Fiskernes gjensidige trygdelag 1973-1986
  • Medlem Styret for Sotra Fiskeindustri a/s