Jacobsen, Nils Kristen

Jacobsen, Nils Kristen (1908-1993)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Troms 1969-1973
Ansiennitet:
27 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Jacobsen, Nils Kristen har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.08.1908 i Skjervøy, Troms
  • Død 25.01.1993
  • Sønn av fisker og småbruker Jacob Andreas Jakobsen (1852-1922) og hjemmeværende Anne Jensine Nilsen (1866-1947)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Troms, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 3 for Troms, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 4 for Troms, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 3 for Troms, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 1 for Troms, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 1 for Troms, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Troms, 1969 - 1973, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1954-57

    Visesekretær, Lagtinget, 25.05.1956 - 10.01.1958

    1958-61

    Visesekretær, Lagtinget, 18.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Sekretær, Lagtinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Skog- og vassdragskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1952
    Sekretær, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 11.01.1952 - 10.01.1954
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 19.01.1953 - 10.01.1954
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953

    1954-57

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957

    1958-61

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Samferdselskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Samferdselskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Formann, Samferdselskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Formann, Samferdselskomiteen, 14.10.1969 - 13.11.1969
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Samferdselskomiteen, 13.11.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1960 -

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1962 - 1962

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965

    1973-77

    Delegat, FNs generalforsamling, 1973 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kystskipperskole 1934
  • Handelsskole 1943

Yrke

  • Drevet småbruk
  • Fisker fra 1921
  • Fiskeskipper fra 1935
  • Ansatt i Fiskernes agnforsyning A/L 1943-1946

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i sølv

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Skjervøy kommunestyre 1934-1937, medlem 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Havnekomiteen, Troms 1945-1955
  • Varamedlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen 1948-1955, medlem 1955-1979
  • Formann Styret for Geofysisk malmleting 1951-1955
  • Nestformann Styret for Norges geologiske undersøkelse 1951-1955
  • Medlem Rådet for Statens Fiskarbank 1952-1974
  • Medlem Aspirantnemnda for utenrikstjenesten 1954-1966
  • Varamedlem Tiltaksrådet 1954-1966

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Skjervøy lokallag av DNA 1926-1928
  • Formann Skjervøy lokallag av DNA 1928-1940

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Representantskapet i Norges råfisklag 1938-1945, ordfører 1945-1946
  • Medlem og formann Troms fiskarfylkings lottfordelingskomité 1942-1944
  • Medlem Troms fiskarfylkings havnekomité 1942-1946

Andre administrative verv

  • Varamedlem Representantskapet for A/S Finnmark og Nord-Troms Fiskeindustri 1959-1963
  • Medlem Representantskapet for A/S Sydvaranger 1960-1974
  • Medlem Styret for Fiskernes redskapsfabrik A/L 1964-1966