Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Akselsen, Olav ( 1965- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Hordaland 2005-2009
Ansiennitet: 20 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 28.08.1965 i Stord, Hordaland
Sønn av byggmester Arne Akselsen (1928-) og assistent Aud Sortland (1932-)

Stortingsperioder

Representant nr 14 for Hordaland, 1989 - 1993, A.
Representant nr 10 for Hordaland, 1993 - 1997, A.
Representant nr 6 for Hordaland, 1997 - 2001, A.
Representant nr 7 for Hordaland, 2001 - 2005, A.
Representant nr 1 for Hordaland, 2005 - 2009, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 17.03.2000-30.09.2001, Sigurd Grytten møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.2001-19.10.2001, Rita Tveiten møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1989-93

Medlem, Fullmaktskomiteen, 24.05.1993 - 30.09.1993
Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.05.1993 - 30.09.1993
Leder, Justiskomiteen, 22.04.1993 - 30.09.1993
Medlem, Justiskomiteen, 23.10.1989 - 22.04.1993
Varamedlem, Kontrollkomiteen, 23.02.1993 - 30.09.1993

1993-97

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 16.12.1996
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 16.12.1996 - 30.09.1997
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
Sekretær, Justiskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Leder, Energi- og miljøkomiteen, 22.02.2000 - 17.03.2000
Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 21.10.1997 - 22.02.2000
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 17.03.2000

2001-2005

Leder, Næringskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Leder, Utenrikskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
Leder, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

1993-97

Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 16.12.1996 - 30.09.1997
Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1995 -
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 04.11.1993 - 16.12.1996

1997-2001

Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 17.03.2000
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 17.03.2000

2001-2005

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 06.11.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Leder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

2001-2005

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 19.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.12.2006 - 30.09.2009
Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.2005 - 04.12.2006

Medlemskap i regjering

Statsråd, Olje- og energidepartementet, 17.03.2000 - 19.10.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen videregående skole 1984
  • Ex.phil., UiB 1986
  • Geografi mellomfag 1988

Yrke

  • Prosjektansatt ved Norsk Institutt for vannforskning NIVA 1985
  • Tømrer ved Sunnhordland Bygg 1986-1987
  • Leder for Sjøfartsdirektoratet fra 2009

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stord formannskap 1983-1987, 1987-1989

Offentlige verv

  • Nestleder Fritidsutvalget, Stord 1984-1987
  • Medlem Innlandsfiskenemnda 1984-1987
  • Nestleder Viltutvalget, Stord 1984-1987
  • Medlem Likestillingsutvalget 1987-1989
  • Nestleder Miljøutvalget 1987-1989
  • Medlem Industriutvalget 2004-2005
  • Leder Energiutvalget fra 2011

Tillitsverv i partier

  • Leder Stord AUF 1983-1985
  • Medlem Styret for Stord Arbeiderparti 1983-1985
  • Medlem Styret for Hordaland AUF 1985-1988
  • Medlem Styret for Hordaland Arbeiderparti 1986-1988
  • Tiltredende styremedlem Hordaland Arbeiderparti 1996-2000
  • Leder Stord Arbeiderparti 1998-2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Stord/Fitjar AOF 1985-1987

Andre administrative verv

  • Medlem Styret i Stiftelsen Fix (rehabilitering av rusbrukende ungdom) 1989-1997
  • Medlem Styret i Future Operation Management AS
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget