Starrfelt, Oddbjørg Ausdal

Starrfelt, Oddbjørg Ausdal (1948-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 2001-2005
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 22.07.1948 i Klepp, Rogaland
  • Datter av forskalingssnekker Jakob Ausdal (1924-2002) og sydame og ekspeditrise Ragna Klepp (1924-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Rogaland, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 5 for Rogaland, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 9 for Rogaland, 2001 - 2005, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Næringskomiteen, 21.10.1997 - 22.03.2000
    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 22.03.2000 - 23.03.2000
    Sekretær, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 23.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Samferdselskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Delegat, FNs generalforsamling, 1994 -

    1997-2001

    Leder, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Nestleder, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 22.01.2002 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

    2001-2005

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 19.10.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskole 1963-1965
  • Examen artium (økonomisk gymnas) 1968
  • Ex.phil. 1970
  • Stavanger sosialskole 1970-1973
  • Kriminologi grunnfag, Oslo 1974
  • Helse- og sosialadministrasjon, Adger Distriktshøgskole 1984-1986
  • Ledelse NKS høyskole 1991-1992

Yrke

  • Kontorassistent 1968-1969
  • Au-pair Brüssel 1969
  • Lærervikar Klepp 1970
  • Feltarbeider Oslo kommune 1973-1975
  • Leder Utekontakten Larvik 1975-1978
  • Sosialkurator voksenpsykiatrien, Arendal 1978-1980
  • Sosialkurator/nestleder Hisøy sosialkontor 1981-1986
  • Konsulent/planlegger Fylkeslegen i Aust-Agder 1982-1984
  • Høgskolelærer/linjeleder Sosialhøgskolen, Stavanger 1986-1988
  • Helse- og sosialsjef Klepp 1988-1993 (permisjon fra 1993)
  • Seniorrådgiver Mercuri Urval 2005-2007
  • Prosjektleder Stavanger kommune fra 2007, fra 2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Klepp kommunestyre 1983-1984

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 1991-1993

Offentlige verv

  • Leder Helse- og sosialstyret, Klepp 1986-1987
  • Nestleder Klientutvalget, Klepp 1986-1987
  • Medlem Hovedutvalget for samferdsel, Rogaland 1991-1993
  • Medlem Reiselivsrådet, Rogaland 1991-1993
  • Medlem Styret for Næringsmiddeltilsynet, Sandnes og Jæren 1991-1993
  • Medlem Jæren Arbeid A/S 1991-1993
  • Medlem Midt-Østen-komité 1998-2002 (IPU)
  • Varamedlem Koordinerende kvinnekomité 2000-2003
  • Leder 12 pluss-gruppen i Den interparlamentariske Union (IPU) 2001-2003, medlem 2003-2005
  • Medlem Styret for Stavangerske A/S 2005-2007
  • Varamedlem Styret for Folketrygdfondet fra 2006
  • Medlem Styret i Avinor AS fra 2006
  • Leder Styret for Kolumbus fra 2007
  • Leder Mesterbrevnemnda fra 2007
  • Stedfortreder Riksrettsutvalget 2007-2013
  • Medlem og nestleder Styret for Helse Stavanger 2007-2008, leder fra 2008

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Styret for Rogaland A 1989-1990, medlem 1990-1992
  • Studieleder Rogaland A's kvinneutvalg 1990-1992
  • Leder Rogaland A 1992-1998
  • Medlem DNAs landsstyre 1992-1998

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Fellesrådet for sosialskoleelever 1972-1973
  • Diverse verv Norsk sosionomforbund 1973-1987
  • Leder Fylkesavdeling av Norsk sosionomforbund 1976-1978, 1980-1982
  • Medlem Landsstyret i Norsk sosionomforbund 1976-1978, 1980-1982
  • Diverse verv Arendal og omegn tverrpolitiske kvinnegruppe 1981-1984
  • Leder Tromøy Framlag 1985-1986
  • Leder Forhandlingsutvalg i Norsk sosionomforbund (i 2 år)
  • Medlem Kompetanserådet i Norsk sosionomforbund
  • Medlem Kursutvalget i Norsk sosionomforbund
  • Medlem Valgkomitéen i Norsk sosionomforbund

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for litteraturselskapet Det norske Samlaget 1995-1997, nestleder 1997-2000