Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Dørum, Odd Einar ( 1943- )

Venstre
Sist innvalgt som representant for Oslo 2005-2009
Ansiennitet: 16 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 12.10.1943 i Oslo
Sønn av diplomingeniør Odd Werge Dørum (1908-1984) og husmor Edith Donner (1905-1988)

Stortingsperioder

Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1977 - 1981, V.
Representant nr 16 for Oslo, 1997 - 2001, V.
Representant nr 12 for Oslo, 2001 - 2005, V.
Representant nr 6 for Oslo, 2005 - 2009, V.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 17.10.1997-17.03.2000, Helene Falch Fladmark møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 19.10.2001-30.09.2005, Trine Skei Grande møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.2005-17.10.2005, Alvhild Hedstein møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

1997-2001

Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001

2001-2005

Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2001 - 19.10.2001

2005-2009

Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

1997-2001

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 30.03.2000 - 30.09.2001

2005-2009

Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009
Leder, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 17.11.2005 - 30.09.2009
Medlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 17.11.2005
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 20.10.2005 - 30.09.2009
Varamedlem, Europautvalget, 24.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i regjering

Statsråd, Samferdselsdepartementet, 17.10.1997 - 15.03.1999
Statsråd, Justis- og politidepartementet, 15.03.1999 - 17.03.2000
Statsråd, Justis- og politidepartementet, 19.10.2001 - 17.10.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Åsveien skole, Strinda 1950-1957
  • Sagene skole, Oslo 1950
  • Realskole, Trondheim Katedralskole 1957-1959
  • Realartium, Trondheim Katedralskole 1962
  • Historie mellomfag 1965
  • Sosialskolen, Trondheim 1967-1970
  • Høyskolelektorkompetanse ved sosialskolen 1977

Yrke

  • Stipendiat ved Sosialskolen, Trondheim 1972-1975
  • Lektor ved Sosialskolen, Trondheim 1975-1977 (permisjon 1977-82)
  • Lektor Diakonhjemmets Sosialhøgskole 1984, 1986
  • Helse- og sosialfaglig konsulent Kirkens Bymisjon 1986-1996 (permisjon fra 1996)
  • Seksjonssjef ved Kirkens Bymisjon 1992-1995

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim bystyre 1967-1971, varamedlem 1975-1976, medlem 1976-1979
  • Varamedlem Oslo bystyre 1987-1991, medlem 1991-1991, 1995-1997

Offentlige verv

  • Medlem Sosialstyret, Trondheim 1967-1971
  • Varamedlem Ungdomsutvalget, Trondheim 1967, medlem 1968-1969, varamedlem 1970-1971
  • Medlem Komiteen for å utrede kontakten velgere - folkevalgte, Trondheim 1968-1970
  • Medlem Utvalg til å utrede ansattes medbestemmelse i offentlig virksomhet som ikke er organisert som egne selskaper 1972-1974
  • Varamedlem Statens Ungdomsråd 1973-1975
  • Nestformann Bydelsutvalget for Rosenborg 1974-1977
  • Nestformann Avdelingsstyret for kirke, kultur og fritid, Trondheim 1975-1977
  • Medlem Utvalg for å utrede etterutdanning for helse- og sosialsektoren 1986-1988
  • Medlem Bydelsutvalget for Skøyen 1986-1987
  • Medlem Utvalg om frivillige organisasjoner 1987-1988
  • Medlem Bydelsutvalget, Ullern 1988-1995
  • Medlem Menighetsrådet, Skøyen 1989-2001
  • Leder Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1990-1997
  • Medlem Programrådet for frivillighetssentralene 1991-1994
  • Medlem Oslo Bispedømmeråd 1994-1997
  • Medlem Kirkemøtet 1994-1997
  • Leder Styret for frivillighetens samarbeidsorgan - FRISAM 1995-1997
  • Medlem Samferdsels- og miljøkomiteen, Oslo 1995-1997
  • Medlem Utvalget til å utrede Stortingets kontrollfunksjon 2000-2001
  • Medlem Dannelsesutvalget fra 2007
  • Leder Det kriminalitetsforebyggende råd fra 2008
  • Medlem Riksvalgstyret 2009-2013

Tillitsverv i partier

  • Formann Sør-Trøndelag Unge Venstre 1962-1964
  • Fylkessekretær Styret i Sør-Trøndelag Venstre 1963, nestformann 1966-1968, medlem 1973-1978
  • Nestformann Unge Venstre 1964-1965, formann 1970-1972
  • Medlem Venstres landsstyre fra 1972
  • Formann Trondheim Venstre 1974-1978
  • Medlem Venstres arbeidsutvalg 1976-1982
  • Leder Venstre 1982-1986, 1992-1996
  • Leder Venstres miljøutvalg 1986-1990
  • Nestleder Oslo Venstre 1988-1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Redaktør Under dusken, organ for Studentersamfundet i Trondheim 1963
  • Medlem Styret i Studentersamfundet i Trondheim 1964
  • Medlem Kulturutvalget, Studentersamfundet i Trondheim 1966-1967, leder 1967-1968
  • Nestformann Fellesrådet for sosialskolestudenter 1968
  • Varaordfører Studenttinget 1968
  • Medlem Finansstyret studentersamfundet i Trondheim 1969-1970
  • Medlem Styret i Folkebevegelsen mot norsk medlemskap i EF 1970-1972
  • Sekretær Folkebevegelsen mot norsk medlemskap i EF 1972
  • Nestformann Norsk sosionomforbund 1974-1976
  • Nestformann Oljeaksjonen i Midt-Norge 1977-1979
  • Medlem Kommunenes sentralforbunds Helse- og sosialutvalg 1984-1988, leder 1988-1992
  • Formann Norges Velforbund 1986-1989
  • Varamedlem Styret i landsforeningen mot AIDS 1987-1989
  • Medlem og varamedlem Styret for Norsk Organisasjon for asylsøkere (NOAS) 1987-1994
  • President Én Verden fra 2010

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for stiftelsen Kirkens Bymisjon i Trondheim 1991-1997

Litteratur

Dørum, Odd Einar (red.): Fornyet mobilisering; plan for Kirkens bymisjon fram mot år 2000, Oslo
Dørum, Odd Einar (red.): Vårt Nærmiljø, Skøyen menighetsråd Oslo
Dørum, Odd Einar: Fleksitid for livet: Langt liv, kort karriere, Cappelen Oslo 1989
Dørum, Odd Einar og Randi Gerd Øverland: Med liv og sjel: memoarer, Millennium Oslo 1999
Dørum, Odd Einar og Marit Meyer: Ombudsmann på jobb:Odd Einar Dørum i samtale med Marit Meyer, Commentum forlag Sandnes 2008
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget