Gløtvold, Ola D.

Gløtvold, Ola D. (1949-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant
for Hedmark 2001-2005
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 01.06.1949 i Engerdal, Hedmark
  • Sønn av gårdbruker og husdyrkontrollør/produksjonsveileder Lars O. Gløtvold (1906-1987) og gårdbruker og husmor Dagny Sørjoten (1911-1998)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Hedmark, 1973 - 1977, Sp.
  • Representant nr 6 for Hedmark, 1993 - 1997, Sp.
  • Representant nr 4 for Hedmark, 1997 - 2001, Sp.
  • Representant nr 7 for Hedmark, 2001 - 2005, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
    Medlem, Sosialkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 01.01.1995 - 30.09.1997
    Personlig varamedlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 04.11.1993 - 31.12.1994

    1997-2001

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2002 -
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 26.10.2001 - 30.09.2002

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Tynset statsrealskole 1964-1966
  • Examen artium Tynset gymnas 1966-1969
  • Jønsberg landbruksskole 1975-1976

Yrke

  • Lærervikar Engerdal 1969-1970
  • Periodevis lærervikar og agronom 1970-1987
  • Gårdbruker på farsgården fra 1976

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Engerdal kommunestyre 1971-1975, 1983-1987, ordfører 1987-1991
  • Medlem Engerdal formannskap 1975-1979, 1979-1983

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hedmark 1975-1979, 1979-1983
  • Medlem fylkesutvalg, Hedmark 1983-1987, 1987-1991, 1991-1993

Offentlige verv

  • Medlem Hovedutvalget for drift 1976-1991 (skole/utdanning og helse og sosial)
  • Medlem Helse- og sosialutvalget 1976-1991
  • Medlem Landsrådet for Heimevernet 1976-1977
  • Medlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret og Ombudsmannsnemnda for sivile tjenestepliktige 1978-1990
  • Medlem og leder interkommunalt utvalg og råd 1988-1992
  • Leder Kulturutvalget/kulturstyret, Engerdal 1988-1992
  • Leder Lønns- og administrasjonsutvalget 1992-1993
  • Forhandlingsleder Hedmark fylke 1992-1993
  • Leder Hovedutvalget for kultur, oppvekst og miljø 1993 (90% stilling)
  • Medlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling fra 2006
  • Leder diverse helsepolitisk utredningsarbeid, Hedmark

Tillitsverv i partier

  • Leder Tynset Senterungdom 1965-1968
  • Medlem Fylkesstyret i Hedmark SUL 1966-1968, leder 1968-1969
  • Fylkessekretær Hedmark Sp 1971-1979, nestleder 1979-1980
  • Medlem Sentralstyret i Senterungdommens Landsforbund 1971-1972
  • Politisk nestleder Senterungdommens Landsforbund 1974-1976
  • Ungdomsdelegat Nordisk Råd 1975, 1976
  • 1. vicepresident Nordiska Centerungdomens Förbund (NCF) 1976-1977
  • Leder Engerdal Sp 1977-1978
  • Medlem Styret for Hedmark Sp 1984-1993 (fylkestingsgruppens representant)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Ungdomsfronten mot EEC 1971-1972
  • Medlem Kommunenes Sentralforbunds Landsråd 1992-1993
  • Diverse verv Engerdal Bondelag og Engerdal Sau- og Geitavlslag

Andre administrative verv

  • Nestformann Styret for Festspillene i Elverum 1989-1993
  • Varamedlem Styret for Troll Park A/S 1992-1993 (møtende vara)
  • Varamedlem Olympia Utvikling A/S 1992-1993 (møtende vara)