Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Hammerstad, Oddmund H. ( 1942- )

Høyre
Sist innvalgt som vararepresentant for Oslo 1989-1993
Ansiennitet: 1 år, 297 dager

Biografi

Personalia

Født 15.08.1942 i Sarpsborg, Østfold
Sønn av byggmester Arnt W. Hammerstad (1909-1987) og hjemmeværende Ingrid O. Frydenberg (1910-1976)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1989 - 1993, H.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 16.10.1989-03.11.1990 for Jan P. Syse.

Medlemskap i stortingskomiteer

1989-93

Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Forsvarsdepartementet, 14.10.1981 - 09.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1961
  • Befalsutdanning, Heistadmoen 1962
  • Hærens krigsskole 1963-1966
  • Studier i statsvitenskap ved Universitetet i Oslo 1968-1973

Yrke

  • Adjutant og troppssjef ved Brig N 1966-1968
  • Adjutant og NK, Kompani ved Hans Majestet Kongens Garde 1968-1971
  • Avdelingssjef Industrivernet og Norges Industriforbund 1971-1975
  • Direktør Handelens Servicekontor, Oslo 1979-1981
  • Direktør Rikshospitalet 1987-1990
  • Kommunaldirektør for næringsutvikling i Oslo kommune 1993-2000
  • Konserndirektør i Poly Display ASA 2000-2004
  • Spesialrådgiver i Oslo kommune 2004-2007
  • Adm.dir. Fjord International AS fra 2007

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Diplom og sabel fra Krigsskolen, Hæren 1966 (beste elev)
  • Alle militære ferdighetsmerker i gull 1966
  • L'Ordre Merit 1987 (tildelt av F. Mitterand)

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Statssekretærutvalget for gjennomføringen av utbyggingsprogrammet for Nord-Norge 1981-1984
  • Medlem Styret for Medisinsk Innovasjon, Rikshospitalet 1987-1990
  • Formann Styret for Rikshospitalets Apotek 1987-1990
  • Medlem Karstadutvalget (e-tjenesten) 1991-1992
  • Leder Utvalg for utredning av Forsvarets forskningsinstitutts oppgaver og omfang (Hammerstadutvalget) 1991-1992

Tillitsverv i partier

  • Medlem Unge Høyres sentralstyre 1970-1972
  • Sjefsekretær Oslo Høyre 1975-1979, leder 1987-1992

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Styret for Oslo Forsvarsforening 1970-1977
  • Medlem Direksjonen Polyteknisk Forening 1988-1992
  • Leder Norstart - Norsk elbilforening 1989-2000

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for IN'BY 1988-1993
  • Leder Styret for Techno Display AS fra 2003
  • Nestleder Styret for Forsvars- og sikkerhetsindustriens forening (FSI) 2005-2007

Litteratur

Hammerstad, Oddmund H.: Vårt forsvar - vår sikkerhet, Aftenskolen 1971
Hammerstad, Oddmund H.: Vold og ikke-vold i forsvaret av Norge, Elingaard Forlag 1975
Hammerstad, Oddmund H.: Oppgjør med maktspill og overgrep i de hemmelige tjenestene, Genesis forlag 1997
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget