Hoel, Oddmund

Hoel, Oddmund (1910-1983)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1961-1965
Ansiennitet:
11 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Hoel, Oddmund har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.01.1910 i Opdal, Sør-Trøndelag
  • Død 26.11.1983
  • Sønn av lensmann Øyvind Hoel (1884-1943) og Helga Forseth (1883-1964)

Stortingsperioder

  • Representant nr 9 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, V.
  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, V.
  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Militærkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Militærkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Militærkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1954 - 1954
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1956 -

    1958-61

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1960 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1961 -

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1962 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1964 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs ved politiet og Hærens skyte- og vinterskole
  • Underoffiserskole 1930
  • Middelskole 1930
  • Student 1935
  • Cand.jur. 1941

Yrke

  • Lensmannsbetjent i Oppdal 1930-1941
  • Sersjant 1931
  • Fenrik 1933
  • Forretningsfører ved A/S Oppdal elektrisitetsverk 1934-1977
  • Advokat i Oppdal 1941-1945, 1975-1983
  • Konstituert lensmann i Oppdal 1945 (fra mai)
  • Løytnant 1945
  • Fast ansatt som lensmann 1946-1975

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Opdal kommunestyre 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959

Offentlige verv

  • Medlem Husleienemnda, Oppdal 1945-1947
  • Formann Bygningsrådet, Oppdal 1945-1954
  • Formann Nemnda for å utrede spørsmål om rasjonalisering av kommuneadministrasjonen, Oppdal 1946-1947
  • Medlem Kloakknemnda, Oppdal 1947-1954
  • Formann Nemnda for sambandsvei Oppdal-Rennebu 1949-1955
  • Medlem Brannstyret 1952-1957
  • Medlem Bygningsrådet 1954-1957
  • Medlem Kommunestyrevalglovnemnda 1960
  • Medlem Billighetserstatningsutvalget 1962-1965
  • Medlem utstyrsutvalg for lensmannsetaten 1967-1975
  • Medlem Arbeidsgruppen for redningstjenesten 1970-1975

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Oppdal Venstrelag 1945-1948
  • Nestformann Sør-Trøndelag venstrelag 1951-1952, formann 1956-1957

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norges lensmannslag, distriktsavdeling Sør-Trøndelag 1950-1953
  • Nestformann Norges lensmannslag 1952-1955, formann 1955-1962
  • Medlem Reisetrafikkforeningen for Trondheim og Trøndelag 1956-1965

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/L Oppdal skiheis 1955-1975