Langlo, Oddbjørn Sverre

Langlo, Oddbjørn Sverre (1935-2004)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1981-1985
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Langlo, Oddbjørn Sverre har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.04.1935 i Stranda, Møre og Romsdal
  • Død 21.07.2004
  • Sønn av lønnssjef Knut O. Langlo (1906-1983) og husmor Jenny Helene Langlo (1911-2006)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Møre og Romsdal, 1973 - 1977, H.
  • Representant nr 3 for Møre og Romsdal, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 2 for Møre og Romsdal, 1981 - 1985, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Sekretær, Samferdselskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1979 -

    1981-85

    Formann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1954
  • Handelsgymnas 1955
  • Forsvarets russiskkurs 1956
  • Forberedende prøver, Oslo 1956
  • Russisk språkstudium, Oslo 1957-1958
  • Studieopphold i Tyskland 1959
  • Siviløkonom, Norges Handelshøgskole 1961

Yrke

  • Regnskapssjef ved Ringstads A/S, Stranda 1961-1964
  • Kontorsjef ved Ringstads A/S, Stranda 1964-1970
  • Økonomisjef ved Ringstads A/S, Stranda 1970-1973
  • Medeier i Stranda Spekemat A/S 1973-2004
  • Næringssjef i Stranda 1985-1989
  • 1. konsulent ved Arbeidsrådgivningskontoret ARK i Møre og Romsdal 1989-1999

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stranda kommunestyre 1967-1971
  • Medlem Stranda formannskap 1971-1975

Offentlige verv

  • Formann Gymnasnemnda, Stranda 1968-1973
  • Formann Ligningsnemnda, Stranda 1968-1973
  • Formann Styret for Stranda Kommunale El verk 1972-1975, 1980-1985

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Høyre 1969-1985

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Odd Fellow ordenen 1961-2004
  • Sekretær Stranda Industri- og Kjøpmannslag 1962-1973

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Sunnmøre Eksportkontor 1965-1972
  • Medlem Styret for Ålesund og Sunnmøre Reiselivslag 1970-1975
  • Medlem Styret for Kontaktutvalget for Sunnmørsindustrien 1972-1975
  • Formann Styret for Stranda Spekemat A/S 1973-1985
  • Medlem Styret for L/L Tussa kraft 1974-1980
  • Nestformann Styret for L/L Tussakraft 1980-1989
  • Medlem Styret for O.A. Devolds Sønner 1983-1987
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Kraftselskap A/S 1983-1995
  • Medlem Styret for Driva Kraftverk A/S 1987-1995
  • Medlem Representantskapet for Banque Paribas Norge A/S 1987-1990