Vattekar, Odd

Vattekar, Odd (1918-1992)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Vestfold 1977-1981
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Vattekar, Odd har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.01.1918 i Kyrkjebø, Sogn og Fjordane
  • Død 19.02.1992
  • Sønn av kjøpmann Nils Vattekar (1882-1963) og hjemmeværende husmor Kari Eri (1883-1971)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Vestfold, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 1973 - 1977, H.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 1977 - 1981, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1973 - 01.07.1975
    Nestformann, Industrikomiteen, 01.07.1975 - 30.09.1977

    1977-81

    Nestformann, Industrikomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973
    Nestformann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Nestformann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1977 - 30.09.1981
    Delegat, FNs generalforsamling, 1978 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studieopphold i England, Tyskland, Sveits og Sverige
  • Eksamen ved Bergens katedralskole 1934
  • Eksamen Oslo handelsgymnas 1934-1936
  • Dipl. Centre d'Etudes Industrielles, Genéve 1961
  • Dipl. kand. DL, København 1963

Yrke

  • Ansatt ved A/S Nordisk Aluminiumindustri fra 1942
  • Sjefsekretær ved A/S Nordisk Aluminiumindustri 1942-1945
  • Personalsjef ved A/S Nordisk Aluminiumindustri 1945-1959
  • Kontorsjef ved A/S Nordisk Aluminiumindustri 1959-1965
  • Ansatt ved Aktieselskapet Norsk Aluminium Company 1961-1966
  • Direktør og stedfortreder for administrerende direktør ved A/S Nordisk Aluminiumindustri 1966-1969
  • Fylkesmann i Vestfold 1979-1988

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Medalje for deltakelse i den spanske borgerkrigen

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Holmestrand formannskap 1955-1959, 1959-1962, 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Vestfold 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Kinostyret, Holmestrand 1952-1962
  • Medlem Representantskapet for Vestfold Kraftselskap 1956-1962
  • Medlem Lønnsforhandlingsutvalget, Holmestrand 1956-1962
  • Medlem Byggekomiteen for Holmestrand Samfunnshus 1958-1963
  • Formann Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråds komite for teknisk informasjon og dokumentasjon 1973-1975
  • Formann Industrirådet, Vestfold 1974-1979
  • Medlem FNs styringskomite 1978-1979
  • Formann Tunsberg Stiftsdireksjon 1981-1988
  • Formann Fylkesskattestyret, Vestfold 1981-1983
  • Medlem Gruppen for Spesialavfall fra 1981
  • Formann Arbeids- og tiltaksnemnda 1981-1982
  • Varamedlem Styret for Industrifondet 1982-1987, medlem 1987
  • Formann en rekke ansettelsesråd
  • Medlem en rekke offentlige utvalg, styrer og råd
  • Formann Beredskapsrådet

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Holmestrand Høyre 1951-1961
  • Formann Holmestrand Høyre 1957-1961
  • Medlem Høyres skatteutvalg 1973-1977
  • Formann Styret for AUF-lag i Sogn og Fjordane

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Holmestrand bolig- og byggelag 1953-1958
  • Medlem Vestfold byforbund 1956-1962
  • Bedriftsrepresentant Industriens arbeidslederinstitutt 1966-1969
  • Bedriftsrepresentant Mekaniske verksteders landsforening og Industriens arbeidslederinstitutt 1966-1969

Andre administrative verv

  • Redaksjonssekretær Bedriftsavisen Høyang-Nytt 1949-1961, ansvarlig redaktør 1961-1967
  • Formann Styret for Avisen Jarlsberg 1958-1960
  • Medlem Plankomité for Indexhuset, Oslo 1961-1965
  • Formann Nacoselskapenes pensjonskasser for arbeidere og funksjonærer 1967-1969
  • Medlem Styret for Christiania Bank og Kredittkasse, avdeling Holmestrand 1968-1978
  • Formann Styret for Noratom-Norcontrol 1969-1974
  • Medlem Styret for Norsk Høyrepresse 1969-1973
  • Formann Styret for Christiania Bank og Kredittkasse, Holmestrand 1978-1987
  • Formann Styret for Intercontracting A/S, Larvik 1982-1984
  • Ordfører Representantskapet for Norsk Impregneringskompani A/S, Larvik 1982-1986