With, Odd

With, Odd (1921-2006)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1981-1985
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

With, Odd har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 16.05.1921 i Kjelvik, Finnmark
  • Død 19.07.2006
  • Sønn av lensmann Carl Henrik Arneberg With (1881-1957) og husmor Aagot Scherffenberg (1888-1952)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Nordland, 1961 - 1965, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1969 - 1973, KrF.
  • Representant nr 5 for Nordland, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 5 for Nordland, 1977 - 1981, KrF.
  • Representant nr 7 for Nordland, 1981 - 1985, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1973-77

    Varasekretær, Odelstinget, 09.10.1973 - 30.09.1974

    1981-85

    Visepresident, Odelstinget, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Formann, Sosialkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 01.10.1983
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Sekretær, Valgkomiteen, 01.10.1983 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1974 -

    1977-81

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 16.06.1983
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 16.06.1983 - 30.09.1985
    Delegat, FNs generalforsamling, 1984 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1981 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1939
  • Cand.jur. 1947

Yrke

  • Huslærer Hamarøy 1939-1941
  • Lensmannsfullmektig Hamarøy 1942-1943
  • Konstituert lensmann Hamarøy 1943-1944
  • Kontorist og huslærer Øksnes 1944-1945
  • Sekretær hos Skatteinspektøren i Oslo 1946-1948
  • Fylkesfullmektig i Troms 1948-1953
  • Revisor i bistilling i Tromsø Forretningsbank A/S 1950-1954
  • Konstituert fylkeskontorsjef i Troms 1953-1954
  • Rådmann i Nord-Rana 1954-1963
  • Finansrådmann i Rana 1963-1982
  • Fylkesmann i Nordland 1985-1991 (utnevnt 1983)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Olav Vs jubileumsmedalje 1982

Verv

Offentlige verv

  • Formann Tromsø menighetsråd 1953-1954
  • Formann Styret for Rana yrkesskole 1955-1964
  • Formann Mo menighetsråd 1961-1965
  • Medlem Pensjonsutredningskomiteen av 1962 1962-1963
  • Medlem Bispedømmerådenes fellesråd 1963-1967, nestformann 1967-1970
  • Medlem Sør-Hålogaland bispedømmeråd 1963-1969, formann 1969-1970
  • Medlem Styret for Landsfondet for Den norske Kirke 1965-1975
  • Formann Nord-Rana menighetsråd 1965-1969
  • Medlem Styret for Rana sykehus 1966-1968
  • Varamedlem Rikstrygdeverkets styre 1967-1981
  • Varamedlem Representantskapet for A/S Norsk Jernverk 1967-1977
  • Medlem Styret for Familierådgivningskontoret, Mo 1967-1970
  • Medlem Det frivillige kirkeråd 1969-1976
  • Medlem Styret for Fredheim folkehøgskole 1969-1972 (statens representant)
  • Formann Sosialreformkomiteen 1969-1972
  • Medlem Styret for NRKs programråd, avdeling Bodø 1970-1973
  • Medlem Styret for Nord-Norges åndssvakehjem, Trastad 1972-1976
  • Medlem Styret for Nord-Norges åndssvakehjem, Vensmoen 1972-1980
  • Medlem Merverdiavgiftsutvalget 1973-1975
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved A/S Norsk Jernverk 1977-1979
  • Medlem Nærings- og sysselsettingsstyret, Nordland 1985-1989 (statens representant)
  • Medlem Utvalg som skal bistå Kirke- og undervisningsdepartementet ved salg av Opplysningsvesenets fonds landbrukseiendommer 1987-1991
  • Medlem Høvik menighetsråd 1993-1997
  • Formann Kirkelig Fellesråd, Bærum 1994-1996
  • Medlem Alkoholpolitisk utvalg 1994-1995

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Nordland Kristelig folkeparti 1962-1965
  • Medlem Kristelig Folkepartis sentralstyre 1969-1973
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1973-1985
  • Medlem Kristelig Folkepartis politiske komité 1975-1979
  • Formann Programutvalget for KrF 1985
  • Medlem Styret for Bærum KrF 1992-1994
  • Medlem Fylkesstyret for Akershus KrF 1993-1995
  • Medlem Kontrollutvalget i KrF 1994-1997

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Jurist- og økonomgruppe 1942
  • Medlem Styret i Oslo kristelige studentlag 1946-1947
  • Formann Nord-Norgeslaget i Oslo 1947-1948
  • Formann Tromsø Kristelige ungdomsforening 1949-1953
  • Formann Troms krets av NKUF 1950-1954
  • Formann Nord- Norges Ungdomsråd 1952-1954
  • Medlem Landsstyret for Norges kristelige ungdomsforbund 1952-1958
  • Medlem Styret for Tromsø krets av Det norske misjonsselskap 1953-1954
  • Medlem Landsstyret for Det norske misjonsselskap 1954-1963
  • Formann Helgeland krets av Det norske misjonsselskap 1960-1966
  • Medlem Landsstyret for Den norske Israelsmisjon 1966-1969
  • Medlem Avholdsfolkets Landsnemnd 1981-1985
  • Medlem Styret for Kristenfolkets Edruelighetsråd 1981-1985
  • President Høvik Y's mens Club 1994-1995

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Nordlandsbankens filial, Mo 1962-1978
  • Medlem Representantskapet for Vårt Land 1964-1984
  • Medlem Rådmannsutvalget 1968-1971
  • Medlem Forstanderskapet ved Menighetsfakultetet 1969-1977
  • Medlem Rådmannsutvalgets styre 1971-1973
  • Kontaktmann Rådmannsutvalget i Nordland 1971-1973

Litteratur

  • With, Odd: "Menigheten og integrert helse- og sosialomsorg", i Kjell-Petter Dahl et al.: Diakoni i 70-årene, Diakonråd for Den norske kirke Oslo 1972