Brunæs, Ole Johs.

Brunæs, Ole Johs. (1936-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Vestfold 1997-2001
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 04.02.1936
  • Sønn av administrerende direktør Ole Johannes Brunæs (1885-1965) og sykepleier Ingeborg Winding Sørensen (1902-1988)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Vestfold, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 1993 - 1997, H.
  • Representant nr 3 for Vestfold, 1997 - 2001, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1993-97

    Midlertidig varapresident, Lagtinget, 22.11.1993 - 17.12.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1992 -

    1993-97

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium, Nordstrand Høyere Skole 1955
  • Befalsskolen for Kavaleriet 1957
  • Sivilingeniør, NTH (skipsmaskin) 1963
  • Div. kurs økonomi/adm. 1968-1980

Yrke

  • Konstruktør A/S Nakskov Skibsværft, Danmark 1964-1966
  • Konstruktør Framnæs mekaniske verksted 1967-1968
  • Avd. ingeniør Framnæs mekaniske verksted 1968-1969
  • Konstruksjonssjef Framnæs mekaniske verksted 1969-1973
  • Teknisk direktør Framnæs mekaniske verksted 1973-1986
  • Administrerende direktør Framnæs industriutvikling A/S 1986-1988
  • Administrerende direktør Keftech A/S, Tønsberg 1988-1989

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Sandefjord formannskap 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Generalplanutvalget 1979-1983
  • Formann Skolestyret, Sandefjord 1979-1983

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sandefjord Høyre 1980-1984
  • Formann Sandefjord Høyre 1984-1986

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem og formann Styret for Norges Sivilingeniørers forening og Vestfold skipstekniske forening 1971-1977
  • Medlem Sentralstyret Norsk Arbeidsgiverforening (NAF) 1984-1988
  • Formann NAF avdeling Vestfold/Telemark 1984-1988
  • Formann NHO Vestfold 1988-1989
  • Medlem Hovedstyret Næringslivets Hovedorganisasjon NHO 1988-1989

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Sandefjords Blad AS 1985-1986, formann 1987-1998
  • Varamedlem Styret for Sandefjord Lufthavn 1988-1989, medlem 1989-1990, formann 1990-1993