Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Djupedal, Øystein ( 1960- )

Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for Sør-Trøndelag 2005-2009
Ansiennitet: 16 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 05.05.1960 i Oslo
Sønn av professor Reidar Djupedal (1921-1989) og adjunkt Marie Elise Tanche-Nilssen (1924-2010)

Stortingsperioder

Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 1993 - 1997, SV.
Representant nr 9 for Sør-Trøndelag, 1997 - 2001, SV.
Representant nr 3 for Sør-Trøndelag, 2001 - 2005, SV.
Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 2005 - 2009, SV.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 17.10.2005-18.10.2007, Ingvild Vaggen Malvik møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1993-97

Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Første nestleder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 27.11.2007 - 30.09.2009
Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 24.11.2007 - 27.11.2007

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1993-97

Leder, Utvalget for å vurdere styrking av Stortingets utredningskapasitet m.m., 08.11.1996 - 30.04.1997

1997-2001

Medlem, Utvalg for evaluering av Stortingets behandling av stats- og nasjonalbudsjett, 19.06.2000 - 26.02.2001

2001-2005

Medlem, Utvalg for å vurdere Stortingets spørreinstitutt, inkludert interpellasjoner, 09.12.2004 - 15.05.2005
Medlem, Utvalg for å vurdere Stortingets komitéstruktur, 02.12.2004 - 27.04.2005

Medlemskap i delegasjoner

1993-97

Nestleder, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1995 - 30.09.1997
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1995
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2003 -
Nestleder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 09.11.2001 - 30.09.2005
Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 06.11.2001 - 09.11.2001

2005-2009

Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 28.02.2008 - 30.09.2009
Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den Interparlamentariske Union (IPU), 10.11.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

1993-97

Varamedlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Varamedlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 13.10.1999 - 30.09.2001
Medlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1997 - 13.10.1999

2001-2005

Medlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i regjering

Statsråd, Utdannings- og forskningsdepartementet, 17.10.2005 - 31.12.2005
Statsråd, Kunnskapsdepartementet, 01.01.2006 - 18.10.2007

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium Trondheim Katedralskole 1976-1979
  • Brundalen videregående skole (grafisk linje) 1981-1983

Lærlingepraksis

  • Lærling Wennbergs trykkeri A/S Trondheim 1983-1985

Fagbrev

  • Svennebrev i litografi 1985

Yrke

  • Assistent helsevesenet og vaktmester 1979-1981
  • Trykker Wennbergs trykkeri A/S Trondheim fra 1985
  • Fylkesmann i Aust-Agder fra 2009

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Sør-Trøndelag 1991-1993

Offentlige verv

  • Varamedlem Helse- og sosialutvalget, Trondheim 1987-1991
  • Medlem Edruskapsnemnda, Trondheim 1987-1991
  • Medlem Hovedutvalget for næring, samferdsel og kultur, Sør-Trøndelag 1991-1993
  • Medlem Styret for Norsk Folkemuseum fra 2009
  • Leder Utvalg for å se på virkemidler mot mobbing fra 2013

Tillitsverv i partier

  • Leder Sør-Trøndelag SU 1982-1985
  • Medlem SUs landsstyre 1982-1985
  • Leder Rosenborg SV 1982-1983
  • Medlem Styret i Sør-Trøndelag SV 1985-1986, leder 1991-1993
  • Nestleder Trondheim SV 1988-1989, leder 1989-1991
  • Medlem SVs landsstyre 1991-1993
  • Nestleder SV 1997-2005

Tillitsverv i organisasjoner

  • Klubbformann Wennbergs trykkeri A/S 1985-1990
  • Medlem Styret i Trondheim Grafiske fagforening 1989-1991
  • Medlem Representantskapet for Trondheim samorg 1990-1995
  • Medlem Landsstyret i Norsk grafisk forbund 1991-1995
  • Nestformann Trondheim Grafiske fagforening 1991-1993

Litteratur

Djupedal, Øystein: Fagbevegelsen 2000 - nytt århundre 1997
Djupedal, Øystein: Kompetansepolitikk 2000, Tano 1997
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget