Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Gjedrem, Olaf ( 1948- )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som vararepresentant for Rogaland 2005-2009
Ansiennitet: 5 år, 121 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 15.12.1948 i Bjerkreim, Rogaland
Sønn av bonde Hans Gjedrem (1901-1996) og husmor Lise Valdeland (1910-2001)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1993 - 1997, KrF.
Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1997 - 2001, KrF.
Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 2001 - 2005, KrF.
Vararepresentant nr 2 for Rogaland, 2005 - 2009, KrF.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 17.10.1997-17.03.2000 for Hilde Frafjord Johnson.
Møtte fast som representant 19.10.2001-18.06.2004 for Einar Steensnæs.

Medlemskap i stortingskomiteer

1997-2001

Medlem, Kommunalkomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000

2001-2005

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 18.06.2004
Medlem, Næringskomiteen, 22.10.2001 - 18.06.2004

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole i Bjerkreim 1955-1962
  • Framhaldsskole i Bjerkreim 1962-1963
  • Examen artium 1967
  • Lærerskole 1968-1970
  • Forberedende prøver i filosofi, Universitetet i Bergen 1968
  • Historie grunnfag 1976-1978
  • Agronomutdanning 2000-2001

Yrke

  • Lærer Bjerkreim 1970-1980
  • Vikar sjømannskirken i Baltimore, USA 1973, 1975, 1979
  • Bonde fra 1974
  • Forskningsformidler i KS Rogaland 1992-1997
  • Prosjektleder for "Frivillige tiltak i landbruket" fra 2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bjerkreim kommunestyre 1975-1979, ordfører 1979-1983, 1983-1987, 1987-1991, 1991-1993, varaordfører 1993-1995

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 1995-1999
  • Medlem fylkesutvalg, Rogaland 1999-2001

Offentlige verv

  • Formann Styret for M/K Ørsdølen 1975-1979
  • Medlem Styret for Dalane Elektrisitetsverk 1979-1987, 1991-1995
  • Leder Dalanerådet 1987-1993
  • Formann Styret for Stavtjønn Skisenter 1990-1995
  • Leder Romaniaaksjonen, Dalane 1991-1996
  • Medlem Styret for Rogalandsforskning 1991-1995
  • Leder Bosniaaksjonen, Rogaland 1995-1996
  • Medlem Styret for stiftelsen Dyslexiforskning 1995-2003
  • Leder Fylkeslandbruksstyret i Rogaland 1995-2003
  • Medlem Miljø- og regionalstyret 1995-1997
  • Medlem Styret for Statens nærings- og distriktsutviklingsfond, Rogaland 1997-2001
  • Medlem Aksjon Jærvassdrag 1997-2001

Tillitsverv i partier

  • Formann Rogaland KrFU 1968-1973
  • Medlem Sentralstyret i KrFU 1969-1973
  • Medlem Samtalesenteret for unge protestantiske politikere 1973-1975
  • Medlem Union International Jeune Democratie Cretiens 1973-1975
  • Medlem Ungdommens Europeiske Sikkerhetskonferanse 1975
  • Æresmedlem KrFU 1975
  • Formann Bjerkreim KrF 1976-1980, fra 2006
  • Medlem KrFs landsstyre 1983-1986
  • Formann Rogaland KrF 1983-1986

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Nasjonalforeningen for internasjonalt ungdomsarbeid 1971-1975
  • Kursleder Rogaland lærerlag 1972-1976
  • Leder Kommunenes sentralforbund Rogaland 1984-1993
  • Medlem Landsrådet i Kommunens Sentralforbund 1986-1995
  • Forskningsformidler Kommunenes Sentralforbund 1992-1997
  • Medlem Samarbeidsrådet for landbruket i Rogaland 1999-2003
  • Medlem Sentralstyret i Nei til EU fra 2004
  • Leder Styret i Nei til EU i Rogaland fra 2006

Andre administrative verv

  • Leder Styret for Bjerkreimsmarken 1987-1996
  • Medlem Styret for Atec A/S 1988-1991
  • Leder Styret for Satseriet A/S 1990-1993
  • Medlem Styret for Luftambulansen i Rogaland 2002-2003
  • Leder Styret for Høgskulen for landbruk og bygdenæringen fra 2006
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget