Bergesen, Ole

Bergesen, Ole (1916-1965)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1961-1965
Ansiennitet:
10 år, 364 dager

Gå til bildegalleri

Bergesen, Ole har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 22.08.1916 i Stavanger, Rogaland
  • Død 09.01.1965
  • Sønn av skipsreder Ole Bergesen (1891-1955) og Ingrid Wetteland (1891-1962)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Rogaland, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 5 for Rogaland, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 1961 - 1965, H.

Vararepresentasjoner

  • Fra 09.01.1965, Peter Torleivson Molaug møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Formann, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Nestformann, Protokollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Formann, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Nestformann, Protokollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Justiskomiteen, 13.10.1961 - 19.10.1962
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 09.01.1965
    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 19.10.1962 - 09.01.1965
    Nestformann, Protokollkomiteen, 19.10.1962 - 26.04.1963
    Medlem, Protokollkomiteen, 26.04.1963 - 09.01.1965

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1954-57

    Medlem, Spesialkomité om Statsselskapskommisjonen av 1955, 15.11.1955 - 17.06.1957

Medlemskap i delegasjoner

  • 1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1958 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1961 -

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1962 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1958-61

    Varamedlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1933
  • Examen artium 1937
  • Cand.jur. 1941

Yrke

  • Dommerfullmektig 1941-1945
  • Politifullmektig 1945
  • Leder for Landssvikavdelingen i Follo 1945
  • Høyesterettsadvokat 1945
  • Sakførerforretning i Stavanger 1946-1965
  • Lærer i sjørett ved Stavanger sjømannsskole 1946-1954

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Sekretær i Norske Legasjon København 1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltagermedaljen 1945
  • Ridder av St. Olavs Orden 1964

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Stavanger Sjømannsskole 1946-1954
  • Sekretær Lokalt planutvalg for reisning av nytt sjøfartsskolebygg, Stavanger 1949
  • Medlem Styret for Utstein kloster 1955-1965 (statens representant)
  • Medlem Teaterkomiteen av 1960 fra 1960

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Høyres programkomité 1954-1958, medlem 1958-1965

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Stavanger rederiforening 1946-1954
  • Sekretær Stavanger Kunstforening 1946-1953
  • Formann Domkirkens venner 1956-1965

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Rogaland teater A/S 1946-1953
  • Sekretær og forretningsfører A/S Hotel Atlantic, Stavanger 1948-1953
  • Formann Styret for A/S Dagbladet Stavangeren 1950-1953
  • Medlem Representantskapet for A/S Ringfonn 1951-1965
  • Formann Styret for Trio fabrikker 1952-1965
  • Medlem Styret for Den norske Creditbank, avdeling Stavanger 1952-1956
  • Ordfører Representantskapet for Rogaland teater A/S 1953-1965
  • Ordfører Representantskapet for Stavanger preserving Co. A/S 1955-1963
  • Medlem Styret for Sigvald Bergesen A/S

Litteratur

  • Artikler i tidsskrifter og aviser
  • Bergesen, Ole: En fremstilling av den økonomiske utvikling i DNL og styrets syn på selskapets fremtidige drift, Oslo 1949
  • Bergesen, Ole: Lov om avståing av bruksrett til husrom m.v. av 19. juli 1946 (rekvisisjonsloven) med endringer av 26. november 1948. Med kommentar, Oslo 1949