Eikeland, Olai Ingemar

Eikeland, Olai Ingemar (1915-2003)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 1961-1965
Ansiennitet:
4 år, 179 dager

Gå til bildegalleri

Eikeland, Olai Ingemar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.07.1915 i Vennesla, Vest-Agder
  • Død 14.04.2003
  • Sønn av gårdbruker Gunnar Eikeland (1882-1973) og husmor Tone Egelandsaa (1881-1952)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Vest-Agder, 1958 - 1961, B.
  • Representant nr 3 for Vest-Agder, 1961 - 1965, Sp. (01.10.1961 - 02.03.1962)
  • Representant nr 5 for Vest-Agder, 1961 - 1965, Sp. (02.03.1962 - 30.09.1965)

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Medlem, Landbrukskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Landbruksskole, Hillerød, Danmark 1933-1934

Yrke

  • Gårdbruker 1935-1980

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vennesla kommunestyre 1947-1951, 1954-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1967, 1967-1971, 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Vest-Agder 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Direktoratet for vilt og ferskvannsfisk 1963-1967
  • Formann Bygningsrådet, Vennesla 1975-1983
  • Varamedlem Kjøttkontrollavgiftsutvalget, 1980-1981
  • Medlem Styret for Arbeidsforskningsinstituttet fra 1995

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Synodestyret i Den evangelisk lutherske frikirke 1951-1959, 1970-1971
  • Formann Vest-Agder bondelag 1953-1958, 1961-1975
  • Formann Styret for Agder kjøpelag 1958-1969
  • Medlem Styret for Vest-Agder melkesentral 1960-1964
  • Æresmedlem Norges Bondelag, utnevnt på årsmøtet i Haugesund 1983

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Vennesla meieri 1945-1955
  • Medlem Rådet for Stardø Kisgruver (ca. 1970)