Thommessen, Olemic

Thommessen, Olemic (1956-)

Parti:
Høyre
Representant for
Oppland 2017-2021
Ansiennitet:
16 år, 79 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Stortinget

President
07.10.2017 - 30.09.2018

Den utvidede utenriks- og forsvarskomité

Medlem
12.10.2017 - 30.09.2021

Fullmaktskomiteen

Medlem
02.10.2017 - 30.09.2021

Valgkomiteen

Leder
12.10.2017 - 30.09.2021

Stortingets delegasjon til Nordisk råd

Varamedlem
17.10.2017 - 30.09.2018

Biografi

Personalia

  • Født 18.04.1956 i Lillehammer, Oppland
  • Sønn av kaptein Rolf Thommessen (1930-2013) og skuespiller og forlagsredaktør Mona Margareth Lie (1931-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Oppland, 1993 - 1997, H.
  • Representant nr 3 for Oppland, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 7 for Oppland, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 6 for Oppland, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 3 for Oppland, 2013 - 2017, H.
  • Representant nr 3 for Oppland, 2017 - 2021, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2013-2017

    President, Stortinget, 08.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    President, Stortinget, 07.10.2017 - 30.09.2018

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 18.10.2013
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Leder, Valgkomiteen, 18.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 02.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 11.10.2017
    Leder, Valgkomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2006 -

    2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 22.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 24.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2017 - 30.09.2018

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Søre Ål skole 1963-1970
  • Slemmestad ungdomsskole 1970-1972
  • Stabekk gymnas 1972-1975
  • Ex.phil. ved Universitetet i Oslo 1976
  • Juridisk embetseksamen ved Universitetet i Oslo, spesialfag åndsrett/opphavsrett 1983

Yrke

  • Advokatfullmektig 1983-1985
  • Advokat/partner i Eggen & Thommessen 1985-1990
  • Avdelingsleder for seremonier i LOOC 1990-1994
  • Direktør for Kulturarrangement Lillehammer A/S 1994-2001
  • Operasjef for Ringsakeroperaen 2000-2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lillehammer kommunestyre 1987-1991, 1991-1995

Offentlige verv

  • Leder Styret for Oppland teaterverksted, Lillehammer teater A/S fra 1987
  • Medlem Styret for Kunstnersenteret i Oppland 1987-1991
  • Medlem Hovedutvalget for kultur, Lillehammer 1987-1995
  • Leder Styret for Innkjøpsfondet for ny Norsk dramatikk 1993-1999
  • Leder Interimstyret for Lillehammer Kunstmuseum 1993-1994
  • Leder Styret for Nordisk kulturfond fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Leder Lillehammer Høyre 1986-1991
  • Medlem Styret for Oppland Høyre 1987-1991
  • Medlem Høyres sentralstyre 1991-2001
  • Leder Oppland Høyre 1991-2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Foreningen Norden 1979-1983 (en rekke verv)
  • Leder Styret for Lillehammer Amatørteater 1984-1990
  • Medlem Styret for Norsk Amatørteaterråd 1989-1992

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Plakart A/S 1979-1982
  • Leder Styret for Media Consult A/S 1985-2003
  • Medlem Styret for Norsk Fjærfabrikk 1986-1991
  • Leder Styret for Overlege Knut Bergs fond fra 1987
  • Medlem Styret for AS Gudbrandsdølen fra 1993
  • Medlem Styret for Gudbrandsdølen, Lillehammer Tilskuer A/S 1994-1999
  • Medlem Styret for Bergen Internasjonale teater 1995-1999, leder 1999-2000, medlem 2001-2001
  • Leder Styret for TBWA Reklamebyrå 1998-1999
  • Medlem Styret for Klappet & Klart A/S 1999-2003

Litteratur

  • Thommessen, Olemic: Mot Gulating, Furiosa Forlag Lillehammer 2005
  • Thommessen, Olemic: Teaterstykket "Utvalgt", 2007