Gjærevoll, Olav

Gjærevoll, Olav (1916-1994)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Sør-Trøndelag 1965-1969
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Gjærevoll, Olav har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.09.1916 i Tynset, Hedmark
  • Død 30.08.1994
  • Sønn av småbruker Gunnar Gjærevoll (1879-1965) og husmor Kristine Haugen (1891-1963)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, A.
  • Vararepresentant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1965 - 1969, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.1965-12.10.1965, Jenny Lund møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Finanskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1967 -

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Sosialdepartementet, 04.02.1963 - 28.08.1963
    Statsråd, Sosialdepartementet, 25.09.1963 - 12.10.1965
    Statsråd, Lønns- og prisdepartementet, 17.03.1971 - 08.05.1972
    Statsråd, Miljøverndepartementet, 08.05.1972 - 18.10.1972

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studieopphold i Sverige, USA og Canada
  • Folkehøyskole 1931-1932
  • Student 1937
  • Cand.real., Oslo 1946
  • Vitenskapelige ekspedisjoner til Alaska 1953, 1959, 1968, 1978
  • Fil. lic. Uppsala 1955
  • Doktorgraden i botanikk, Uppsala 1956
  • Vitenskapelige ekspedisjoner, med stipendier fra Arctic Institute of North America og NAVF, til Grønland 1967

Yrke

  • Lærer ved Alvdal middelskole 1937-1939
  • Lærer ved Det norske gymnas i Uppsala 1942-1945
  • Lærer ved Holtet høyere skole, Oslo 1945-1947
  • Lærer i botanikk ved Norges lærerhøgskole 1947-1958
  • Konservator ved Det Kongelige Norske Videnskabers Selskabs museum 1947-1979
  • Lærer i teknisk botanikk ved NTH 1947-1949
  • Professor II i botanikk ved Norges lærerhøgskole 1958-1986
  • Direktør ved Det Kongelige Norske Videnskabers Selskabs museum 1974-1979

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Medlem Kgl. Norske Videnskabers Selskab fra 1951
  • Medlem Videnskapsakademiet fra 1958
  • Gunnerusmedaljen 1986
  • Den norske Turistforenings hederstegn 1994

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim formannskap 1951-1955, 1963-1967, 1967-1968, 1981-1983, 1983-1987
  • Varaordfører Trondheim bystyre 1955-1958, ordfører 1958-1959, 1959-1963, 1979-1981

Offentlige verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Trondheim Katedralskole 1951-1963
  • Medlem Skolestyret, Trondheim 1952-1956
  • Medlem Styret for Østmarka sykehus 1952-1956, formann 1956-1960
  • Formann Styret for Trondheim elektrisitetsverk 1956-1958, 1961-1963
  • Formann Forstanderskapet ved Ringve skole 1957-1962
  • Medlem Statens Naturvernråd 1958-1960, formann 1961-1963, 1965-1986
  • Medlem Styret for Fosen trafikklag 1958-1963
  • Medlem Tilsynskomiteen for Erkebispegården 1958-1963, 1980-1981
  • Medlem Teaterkomiteen av 1960 fra 1960
  • Formann Byggekomiteen for Nea og Hegsetfoss kraftverker 1961-1963
  • Formann Fjellplanlovutvalget av 1962 fra 1962
  • Formann Programrådet for Trøndelag kringkaster 1962-1963
  • Formann Styret for Statens institutt for alkoholforskning 1967-1979
  • Medlem Kontaktutvalget for vern av vassdrag (Sperstadutvalget) 1969-1983
  • Medlem Styret for Statens edruskapsdirektorat 1969-1978, leder 1979-1982
  • Formann Styret for Norges allmennvitenskapelige forskningsråd 1970-1972, medlem 1973-1975
  • Medlem Interimstyret for Universitetet i Trondheim 1973-1975, formann 1976-1979
  • Formann Styret for Norsk institutt luftforskning 1973-1979
  • Formann Merverdiavgiftsutvalget 1973-1975
  • Medlem Statens Atomtilsyn 1973-1980
  • Formann Man and Biosphere-prosjektet 1974-1985
  • Formann Ressursutvalget for Finnmarksvidda av 1975 fra 1975
  • Formann Det interdepartementale polarutvalg 1976
  • Medlem Naturvernutredningen 1977
  • Medlem Myrutvalget 1977-1994
  • Varamedlem Styret for Statens attføringsinstitutt i Trondheim 1979-1980, medlem 1981-1983
  • Medlem Forsvarsrådet 1980
  • Formann Grunnforskningsutvalget 1980
  • Medlem Havnestyret, Trondheim 1980-1984
  • Formann Utvalget til å vurdere sentrale spørsmål som gjelder pensjonstrygden for sjømenn av 1987 fra 1987
  • Leder Utvalg som skal utrede de sosiale og økonomiske konsekvenser av endringer i befolkningssammensetningen 1989-1991

Tillitsverv i partier

  • Aktiv AUF og den sosialistiske gymnasiastbevegelse 1931-1940
  • Formann Alvdal AUL 1937-1939
  • Formann Sosialistisk studentlag 1946-1947
  • Formann Trondheim forente Arbeiderparti 1949-1951, 1977-1979
  • Formann Arbeiderpartiets utvalg for miljø- og ressursspørsmål til 1986

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Norsk botanisk forening fra 1989

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Akergruppen 1975-1981

Litteratur

  • Gjærevoll, Olav: For øvrig ca 150 vitenskapelige avhandlinger i botanikk, vesentlig plantesosiologi, plantegeografi og systematikk
  • Gjærevoll, Olav: The Plant Communities of the Scandinavian Alpine Snow-beds, 1956
  • Gjærevoll, Olav: Botanical investigations in Central Alaska I-III
  • Gjærevoll, Olav og Reidar Jørgensen: Fjellflora, Trondheim 1960
  • Gjærevoll, Olav: Plantegeografi, Universitetsforlaget 1973
  • Gjærevoll, Olav og Leif Ryvarden et al.: Dovrefjell og Ormtjernkampen, Oslo 1975
  • Gjærevoll, Olav: Norges planteliv. Fra Sørlandsskjærgård til Svalbardtundra, Oslo 1984
  • Gjærevoll, Olav: Villmarkseventyret Alaska, Oslo 1990
  • Gjærevoll, Olav: Mine fjell: en kjærlighetserklæring til Dovrefjell, Sunndalsfjella og Trollheimen, Aschehoug Oslo 1994
  • Gjærevoll, Olav: Mine memoarer, Arbeiderbevegelsens historielag Trondheim 1998