Gjengedal, Ola Johan

Gjengedal, Ola Johan (1900-1992)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1965-1969
Ansiennitet:
5 år, 49 dager

Gå til bildegalleri

Gjengedal, Ola Johan har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.02.1900 i Gloppen, Sogn og Fjordane
  • Død 15.05.1992
  • Sønn av husmann Arne Hansson Gjengedal (1865-1959) og Inger Olsdotter Rundshaug (1860-1918)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1945 - 1949, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1950 - 1953, KrF.
  • Vararepresentant nr 3 for Møre og Romsdal, 1954 - 1957, KrF.
  • Vararepresentant nr 4 for Møre og Romsdal, 1958 - 1961, KrF.
  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1961 - 1965, KrF.
  • Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 1965 - 1969, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Militærkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Medlem, Forsvarskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs i sløyd, psykologi og andre fag (i 1920-30-årene)
  • Eksamen ved Volda lærarskule 1922
  • Elev ved Noregs Lærarhøgskule 1927-1928
  • Studieopphold i Sverige 1928, 1956
  • Studieopphold i Danmark 1956
  • Studier med stipend fra Norges Lærerlag 1956

Yrke

  • Lærer i Ørsta 1922-1932, 1933-1948
  • Lærer i Haram 1932-1933
  • Skoleinspektør i Herøy 1948-1969
  • Noe reisevirksomhet for Sunnmøre Indremisjon, D. N. Misjonssamband og Santalmisjonen 1970-1983
  • Noe reisevirksomhet for Den Norske Israelsmisjonen i Møre og Romsdal og Sogn og Fjordane 1974-1980 (noen uker hvert år)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ørsta kommunestyre 1936-1937, 1937-1939
  • Medlem Ørsta formannskap 1945-1947

Offentlige verv

  • Medlem Ørsta sokneråd 1931-1933, 1936-1940, formann 1940-1942
  • Overformynder 1945-1948
  • Medlem Soknerådet, Herøy 1956-1958, formann 1958-1965

Tillitsverv i partier

  • Formann Styret for Kristelig Folkeparti i Møre og Romsdal 1945-1956

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem og formann Styret for Lystad og Liadal kristelege ungdomslag, Ørsta 1924-1948
  • Formann Styret for Den Norske Sjømannsmisjon, Ørsta 1940-1945
  • Formann Styret for Det Norske Misjonssamband, Ørsta 1940-1945
  • Formann Sunnmøre skuleleiarlag 1960-1962
  • Formann Styret for Ørsta Pensjonistlag 1970-1980
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Pensjonistforening 1972-1974

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Sunnmøre Barneheim, Ørsta 1937-1944, formann 1944-1950, medlem 1950-1952
  • Medlem Forstandarskapet ved Sunnmøre Folkehøgskule, Ulsteinvik 1956-1965 ( )

Litteratur

  • Gjengedal, Ola Johan: Kristeleg Folkeparti i Møre og Romsdal 1945-1965
  • Gjengedal, Ola Johan: Glimt frå kristenlivet i Ørsta 1800-1975
  • Gjengedal, Ola Johan: Ørsta Indremisjon, hundreårsjubileum 1875-1975
  • Gjengedal, Ola Johan: Jubileumsskrift for Den Norske Israelsmisjon i Møre og Romsdal 1945-1975
  • Gjengedal, Ola Johan: Berte Kanutte Aarflot, Ørsta
  • Gjengedal, Ola Johan: Ei Nordfjordslekt, 1962
  • Gjengedal, Ola Johan: Minner og opplevingar for eldre, 1981
  • Gjengedal, Ola Johan: "Knut Gjengedal, lærar og forfattar." I: Årbok i Nordfjord, 1983