Hordvik, Olav

Hordvik, Olav (1901-1979)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1965-1969
Ansiennitet:
15 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Hordvik, Olav har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.12.1901 i Hamre, Hordaland
  • Død 06.08.1979
  • Sønn av bankkasserer og gardbruker Eilert Hordvik (1865-1933) og Synneva Tellevik (1875-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Hordaland, 1950 - 1953, V.
  • Representant nr 9 for Hordaland, 1954 - 1957, V.
  • Representant nr 9 for Hordaland, 1958 - 1961, V.
  • Representant nr 9 for Hordaland, 1961 - 1965, V.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 1965 - 1969, V.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1961-65

    Midlertidig varapresident, Stortinget, 16.02.1962 - 22.03.1962
    Midlertidig varapresident, Stortinget, 24.04.1964 - 14.05.1964

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Nestformann, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Protokollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Sekretær, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Sekretær, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1955 -

    1961-65

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 -

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965

    1969-73

    Delegat, FNs generalforsamling, 1969 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1961-65

    Medlem og vara innpisker, Venstre, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem gruppestyret, Venstre, 01.10.1965 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Frekhaug ungdomsskule 1918-1919
  • Stend landbruksskule 1921-1923

Yrke

  • Dreiv farsgarden Hordvik fra 1923
  • Herredskasserer i Hamre 1925-1933
  • Bankkasserer i Hamre og Aasane Sparebank 1933-1943
  • Banksjef i Hamre og Aasane Sparebank 1943-1965

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Veteranmedalje IOGT
  • Fortjenstmedalje i gull 1971

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Hamre formannskap 1931-1934, 1934-1937
  • Ordfører Hamre kommunestyre 1937-1938
  • Ordfører Åsane kommunestyre 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1937-1938, 1945-1947, 1947-1951, varaformann 1951-1953, medlem 1953-1955

Offentlige verv

  • Medlem Fylkesskolestyret, Hordaland 1946-1961
  • Formann Landbruksnemnda, Hordaland 1947-1948
  • Formann Budsjettkomiteen, Hordaland 1948-1953
  • Medlem Styret for Hordaland fylkeskommunale gymnas 1949-1954, formann 1954-1957
  • Medlem A/S Vinmonopolets stedlige styre, Bergen 1950-1965
  • Medlem Styret for Interessentselskapet Haukeland sykehus 1956-1964
  • Medlem Statens Friluftsråd 1956-1976
  • Varamedlem Styret i Driftskredittkassen for jordbruket 1958
  • Medlem Utvalg til å utrede og fremme forslag om retningslinjer vedrørende boligspørsmålene i staten og statsvirksomheten 1961
  • Revisor Bergenshalvøens Kommunale Kraftselskap

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Åsane venstrelag 1945-1950
  • Medlem Styret for Hordaland venstrelag 1946-1954
  • Formann Hordaland Venstrelag 1950-1954
  • Formann Åsane venstrelag 1950-1952

Tillitsverv i organisasjoner

  • Diverse verv IOGT og fråhaldsrørsla

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Frekhaug (seinare Åsane) folkehøgskule (IOGT) 1947-1976
  • Formann Rådet for Bergensmeieriet 1952-1964
  • Varaformann Representantskapet for Landkreditt 1958-1967, ordfører 1967-1975
  • Medlem Styret for Norske eggcentraler

Litteratur

  • Åsane Bygdebok, 1975
  • Mjøsund, Johan M. (hovedred.): Godtemplarordenen i Norge 1927-77, Oslo 1976