Jørgensen, Ole

Jørgensen, Ole (1897-1966)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 1961-1965
Ansiennitet:
11 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Jørgensen, Ole har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.11.1897 i Vennesla, Vest-Agder
  • Død 05.07.1966
  • Sønn av fabrikkarbeider og småbruker Jørgen O. Bakken (1875-) og Odine Osmundsen (1876-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Vest-Agder, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Vest-Agder, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 3 for Vest-Agder, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 4 for Vest-Agder, 1961 - 1965, A. (01.10.1961 - 02.03.1962)
  • Representant nr 3 for Vest-Agder, 1961 - 1965, A. (02.03.1962 - 30.09.1965)

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Samferdselskomiteen, 27.01.1958 - 08.10.1958
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 08.10.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole 1912-1913
  • Søgne landbruksskole 1916-1918

Yrke

  • Gårdsarbeider og anleggs- og veiarbeider 1918-1927
  • Forretningsfører og senere trygdesjef i Vennesla kommune 1927-1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Øvrebø kommunestyre 1924-1925
  • Medlem Vennesla kommunestyre 1928-1931, 1931-1934, ordfører 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, medlem 1955-1959
  • Medlem Vennesla formannskap 1936-1937, 1937-1940

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Vest-Agder 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955
  • Medlem fylkesutvalg, Vest-Agder 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Trygdekassa, Vennesla fra 1927
  • Medlem Skolestyret, Vennesla 1928-1931, formann 1931-1935
  • Formann Arbeidstilsynet, Vennesla 1928-1940
  • Formann Arbeidsløshetsnemnda, Vennesla 1929-1934
  • Formann Jordstyret, Vennesla 1929-1935
  • Domsmann 1930-1940, 1945-1954
  • Medlem Byggenemnda for herredshus 1930-1935
  • Formann Nemnda for opprettelse av kommunalt folkebad 1934-1937
  • Nestformann Trygdekasselaget, Vest-Agder 1934, formann 1935-1955
  • Domsmann 1930-1940, 1945-1954
  • Medlem Lagretten 1945-1954
  • Medlem Skolenemnda, Vest-Agder 1946-1947
  • Medlem Sykehusnemnda, Vest-Agder 1948-1951
  • Varamedlem Styret for Norges Trygdekasselag 1949-1953
  • Medlem Kontrollnemnda for Norges Bank 1954-1966
  • Medlem Samordningsnemnda for Kristiansands utvidelse

Tillitsverv i partier

  • Formann Styret i Vennesla AUL 1926-1927, medlem 1927-1928
  • Medlem Styret i Vennesla arbeiderparti 1927-1930, 1935-1938
  • Formann Vennesla Arbeiderparti 1930-1934

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret i Vennesla bygningsarbeiderforening 1925-1926
  • Medlem Styret i Vennesla kommunale arbeiderforening 1929-1939
  • Medlem Styret for Vennesla samvirkelag 1930-1936
  • Medlem Styret i Filadelfiamenigheten i Vennesla 1941-1952

Litteratur

  • En rekke artikler i tidsskrifter innen sosial- og trygdevesenet