Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Knudson, Olaf ( 1915-1996 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Buskerud 1973-1977
Ansiennitet: 23 år, 263 dager

Knudson, Olaf har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 31.12.1915 i Sigdal, Buskerud
Død 08.01.1996
Sønn av gårdbruker Otto Knudson (1879-1961) og husmor Randi Ødegården (1884-1927)

Stortingsperioder

Representant nr 7 for Buskerud, 1954 - 1957, H.
Representant nr 7 for Buskerud, 1958 - 1961, H.
Representant nr 7 for Buskerud, 1961 - 1965, H.
Representant nr 7 for Buskerud, 1965 - 1969, H.
Representant nr 7 for Buskerud, 1969 - 1973, H.
Representant nr 3 for Buskerud, 1973 - 1977, H.

Medlemskap i presidentskapet

1961-65

Visesekretær, Stortinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Varapresident, Lagtinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Varapresident, Lagtinget, 08.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i stortingskomiteer

1954-57

Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Nestformann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Nestformann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1969 - 30.09.1969
Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
Medlem, Industrikomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Industrikomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973
Sekretær, Fullmaktskomiteen, 01.10.1969 - 30.09.1973
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973

1973-77

Medlem, Administrasjonskomiteen, 01.07.1975 - 30.09.1977
Nestformann, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977
Nestformann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1973 - 30.09.1977
Nestformann, Industrikomiteen, 18.10.1973 - 01.07.1975

Medlemskap i delegasjoner

1961-65

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1963 - 01.01.1965
Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1963 -

1965-69

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1965 - 01.01.1969
Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1965 -

1969-73

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1969 - 01.01.1972

1973-77

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1973 - 01.01.1977

Medlemskap i gruppestyrer

1961-65

Varamedlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ungdomsskole 1930
  • Skogskolen på Storhove 1933-1935

Yrke

  • Skogbruksavdelingen ved Norges landbrukshøgskole (Forstkandidat) 1939-1942
  • Gårdbruker på farsgården fra 1942
  • Drev eget sagbruk 1946-1976

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sigdal kommunestyre 1945-1947, varaordfører 1947-1951, 1951-1955, 1955-1956, medlem 1956-1959, 1959-1963, 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Trygdekasselaget, Sigdal 1947-1950
  • Medlem Ligningsnemnda, Sigdal 1947-1948
  • Medlem Arbeidsnemnda, Sigdal 1947-1950
  • Formann Skolenemnda, Sigdal 1948-1949
  • Medlem Turistnemnda, Sigdal 1948-1952
  • Formann Skogrådet, Sigdal 1950-1982
  • Varamedlem Styret for Statsfondet for skogindustri og skogbruk 1962-1972
  • Varamedlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen 1975-1978, medlem 1978-1986
  • Medlem Representantskapet for Kongsberg Våpenfabrikk

Tillitsverv i partier

  • Formann Sigdal Høyre 1946-1949
  • Medlem Styret for Sigdal Høyre 1949-1952
  • Formann Buskerud Høyre 1951-1956
  • Medlem Høyres sentralstyre 1955-1970
  • Medlem Høyres programkomité 1958-1963

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem og formann Styret for Eggedal Handelslag 1945-1954
  • Medlem Styret i Det Norske Skogselskap fra 1972
  • Formann Det Norske Skogselskap 1978-1983

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Sigdal Sparebank 1942-1958
  • Medlem Styret for Østlandets skurlastmåling 1955-1962
  • Medlem Styret for Buskerudbanken A/S 1960-1981
  • Medlem Representantskapet for Marinens hovedverft
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget