Kortner, Olaf Erling

Kortner, Olaf Erling (1920-1998)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Oslo 1969-1973
Ansiennitet:
4 år, 344 dager

Gå til bildegalleri

Kortner, Olaf Erling har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 10.05.1920 i Skien, Telemark
  • Død 26.01.1998
  • Sønn av bokholder Olaf Kortner (1879-1956) og Asta Tharaldsen (1877-1954)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1965 - 1969, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1969 - 1973, V.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 12.10.1965-30.09.1969 for Helge Seip.
  • Møtte fast som representant 01.10.1969-29.08.1970 for Helge Seip.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 29.08.1970

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1940
  • Cand.philol. 1948
  • Pedagogisk seminar 1948
  • Studiereise USA 1959-1960

Yrke

  • Midlertidig lektor Nordstrand 1948-1949
  • Programsekretær BBCs norske avdeling 1949-1950
  • Lektor ved høgre skole i Strinda 1950-1955
  • Lektor ved Berg skole, Oslo 1957-1970
  • Sensor i historie ved Universitetet i Oslo 1959-1963
  • Fylkesskolesjef i Akershus 1971-1989
  • Utdanningsdirektør i Akershus 1989-1990

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Strinda kommunestyre 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Komiteen for revisjon av lov og reglement for høgre allmenskoler av 1960 fra 1960
  • Medlem Norsk kulturråd 1965-1971
  • Formann Utvalget til å vurdere en mer effektiv formidling av høyere kvalifisert arbeidskraft 1966-1968
  • Formann Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1967-1977
  • Medlem Utvalg til å utrede spørsmål angående stat og kirke Stat- og kirke-utvalget 1971-1975
  • Formann Styret for Norges Idrettshøgskole 1972-1976
  • Varamedlem Styret i Norsk rikskringkasting 1972-1979, nestformann 1983-1986
  • Formann Teaterrådet 1973-1989
  • Formann Interimstyret for opprettelse av Statens Balletthøgskole 1977-1979
  • Lekdommer Borgarting Lagmannsrett

Tillitsverv i partier

  • Formann Norges Unge Venstre 1948-1950
  • Nestformann Norges Venstrelag 1966-1970
  • Medlem Venstres sentralstyre 1970-1972

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Norsk Lektorlag 1955-1957, skolesekretær 1958-1961, nestformann 1959-1962, formann 1962-1965
  • Medlem Styret i Fédération International des Professeurs de l'Enseignement Secondaire Officiel 1958-1961, 1964-1968
  • Nestformann Embetsmennenes Landsforbund 1963-1965
  • Medlem Styret i Norges Akademikersamband 1963-1965
  • Medlem Styret i Foreningen Nordens Osloavdeling 1964-1972
  • Medlem Pressens faglige utvalg 1982-1986
  • Medlem Styret i Norsk Arkeologisk selskap 1991-1998

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Nidaros og Trøndelagen 1953-1955
  • Medlem Representantskapet for A/S Dagbladet 1966-1992
  • Medlem Styret for Gyldendal Norsk Forlag 1973-1991

Litteratur

  • Kortner, Olaf Erling: Venstre. Ide og gjerning, 1951
  • Ibsen, Henrik: Gjengangere, Oslo 1959
  • Hamsun, Knut: Pan, Oslo 1961
  • Kortner, Olaf Erling et al. (red.): Aschehoug og Gyldendals Store norske leksikon, 12 bind/15 bind, Oslo 1977-81 og 1986-89