Langset, Ola

Langset, Ola (1920-1991)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1973-1977
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Langset, Ola har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.02.1920 i Straumsnes, Møre og Romsdal
  • Død 31.07.1991
  • Sønn av lærer, folkeminnesamler og forfatter Edvard Langset (1867-1924) og husmor Marta Lyngstad (1890-1975)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 1973 - 1977, SVf.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1977 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Vinterkurs på Nordmøre fylkesskule 1936-1937, 1937-1938
  • Levanger lærerskole 1938-1942
  • Statens gymnastikkskole 1947
  • Statens sløyd- og tegnelærerskole 1948-1949
  • Lysebu-stipend for å studere skolespørsmål i Oslo 1953
  • Statens kurs for folkehøgskolelærere 1955
  • Statens kurs for rådgivere 1971

Yrke

  • Privatlærer og kontorist ved Spillembruket i Namdal 1942-1949
  • Lærer ved Ona-Husøy skole 1945-1949
  • Lærer ved Gaustad framhaldsskole 1945
  • Lærer ved Molde folkeskole 1949-1955, 1958-1970
  • Lærer ved Nordmøre folkehøgskule 1955-1957
  • Skolestyrer ved Skjånes internatskole 1957-1958
  • Adjunkt ved Bekkevoll ungdomsskole 1970-1973
  • Rådgiver ved Bergmo ungdomsskule 1973-1979
  • Pedagogisk konsulent ved Molde Skolestyrekontor 1979-1982
  • Rektor ved Langmyra skole 1982-1987

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Molde bystyre 1955-1959 (for DNA), 1963-1967 (for SF), 1967-1971 (for SF), 1971-1973 (for SF)

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Molde 1955-1959 (representant for lærerene)
  • Formann Edruskapsnemnda 1959-1963

Tillitsverv i partier

  • Medlem og formann Styret for Molde SF 1963-1964

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Nordmøre Mållag 1956
  • Medlem Styret i Romsdal Mållag 1958-1959
  • Formann Romsdal Høgskolelag 1958-1960
  • Formann Molde Lærerlag 1972-1973
  • Formann Molde Hagelag 1988-1990
  • Formann Barne- og ungdomsutvalet i Romsdal Idrettskrets
  • Tillitsverv Ungdoms- og idrettslag og IOGT og DNT

Litteratur

  • Langset, Ola: Innlegg, dikt og fortellinger i aviser, blader, julehefter og tidsskrift
  • Langset, Ola: Norske skulefolk, 1952