Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Meisdalshagen, Olav ( 1903-1959 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Oppland 1958-1961
Ansiennitet: 22 år, 314 dager

Meisdalshagen, Olav har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 17.03.1903 i Nord-Aurdal, Oppland
Død 21.11.1959
Sønn av småbruker og snekker Ole Meisdalshagen (1860-1924) og Marit Myren (1867-)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1934 - 1936, A.
Representant nr 6 for Oppland, 1937 - 1945, A.
Representant nr 5 for Oppland, 1945 - 1949, A.
Representant nr 2 for Oppland, 1950 - 1953, A.
Representant nr 2 for Oppland, 1954 - 1957, A.
Representant nr 1 for Oppland, 1958 - 1961, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 06.12.1947-28.06.1948, Gunnar Kalrasten møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 28.06.1948-10.01.1950, Thorvald Ulsnæs møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1950-19.11.1951, Thorvald Ulsnæs møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 22.01.1955-14.05.1956, Per Mellesmo møtte som representant.
Døde 21.11.1959, Per Mellesmo møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 04.12.1946 - 06.12.1947
Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.12.1945 - 06.12.1947
Sekretær, Fullmaktskomiteen, 04.12.1945 - 06.12.1947

1950-53

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 19.01.1953 - 10.01.1954
Formann, Finans- og tollkomiteen, 16.01.1952 - 19.01.1953
Medlem, Finans- og tollkomiteen, 21.11.1951 - 16.01.1952

1954-57

Medlem, Landbrukskomiteen, 14.05.1956 - 10.01.1958
Medlem, Finans- og tollkomiteen, 22.01.1954 - 22.01.1955

1958-61

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 27.01.1958 - 21.11.1959
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 21.11.1959

Medlemskap i delegasjoner

1945-49

Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 06.12.1947

1950-53

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1953 -

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1954 -

Medlemskap i gruppestyrer

1954-57

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1954 - 22.01.1955

Medlemskap i regjering

Statsråd, Finansdepartementet, 06.12.1947 - 19.11.1951
Statsråd, Landbruksdepartementet, 22.01.1955 - 14.05.1956

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Valdres folkehøgskole 1920-1921
  • Student Voss landsgymnas 1925
  • Cand.jur. 1932

Yrke

  • Bestyrer av Opland Arbeiderblads Valdreskontor
  • Egen sakførerforretning Fagernes 1933-1948
  • Overrettssakfører 1935

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Områdesjef for Mil.org. i Valdres 1941-1944
  • Sekretær ved Flyktningskontoret i Stockholm 1944-1945
  • Distriktsspesialist i Milorg i London 1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nord-Aurdal kommunestyre 1931-1934
  • Medlem Nord-Aurdal formannskap 1934-1937, 1937-1940

Offentlige verv

  • Gjeldsmeklingsmann Nord-Aurdal kommune 1935-1940
  • Formann Driftskredittkassen for jordbruket 1936-1942, 1946-1953
  • Medlem Friluftskommisjonen av 1938 fra 1938
  • Medlem Voldgiftsretten om tømmerprisene 1938
  • Formann Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1946-1953
  • Medlem Prislovkomiteen av 1947 fra 1947

Tillitsverv i partier

  • Formann Nord-Aurdal Arbeiderparti 1927-1940
  • Formann Valdres Arbeiderparti 1930-1932
  • Medlem Styret i Oppland Arbeiderparti 1931-1940
  • Formann Fagernes Arbeiderparti 1931-1934
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1957-1959
  • Formann Arbeiderpartiets studentgruppe
  • Medlem Styret for Arbeiderpartiets studentgruppe

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Hovedstyret i Norges Kooperative Landsforening 1952-1959
  • Medlem Styret i studentmållaget

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Skrautvål kraftforsyning 1929-1933
  • Medlem Styret for Oppland arbeiderblad 1945-1957

Litteratur

Bergheim, Nils Oddvar: Olav Meisdalshagen, Oslo 1982
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget