Myrvoll, Ole

Myrvoll, Ole (1911-1988)

Parti:
Det Nye Folkepartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1973-1977
Ansiennitet:
4 år, 14 dager

Gå til bildegalleri

Myrvoll, Ole har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.05.1911 i Kragerø, Telemark
  • Død 16.07.1988
  • Sønn av skomakermester Kristian Jensen (1879-1954) og Marie Thorsen (1878-1951)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Bergen, 1965 - 1969, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Bergen, 1969 - 1973, V. (01.10.1969 - 17.03.1971)
  • Vararepresentant nr 1 for Bergen, 1969 - 1973, DNF. (09.12.1972 - 30.09.1973)
  • Representant nr 10 for Hordaland, 1973 - 1977, DNF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1977 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Formann gruppestyret, Det Nye Folkepartiet, 01.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Lønns- og prisdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963
    Statsråd, Finansdepartementet, 12.10.1965 - 17.03.1971

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1930
  • Handelsgymnas 1931
  • Cand.oecon. 1935
  • Bankskolen 1936
  • M.A. University of Virginia 1937
  • Dr.oecon ved Norges handelshøyskole 1957

Yrke

  • Assistent ved Norges bank 1931
  • Sekretær i NRK 1939
  • Fullmektig ved Norsk clearinginstitutt 1940
  • Høyskolestipendiat NHH 1942
  • Vikar for professor 1947-1957
  • Professor i teoretisk samfunnsøkonomi ved NHH fra 1957
  • Gjesteprofessor ved Colgate University, N.Y. 1958-1959
  • Gjesteprofessor ved Bowdoin College, Maine 1962

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen formannskap 1947-1951, 1951-1955, 1974-1975
  • Ordfører Bergen kommunestyre 1972-1973

Offentlige verv

  • Formann Fylkesarbeidsnemnda, Bergen 1949-1957, nestformann 1958-1965
  • Medlem Statsbankkomiteen av 1955 fra 1955
  • Medlem Det penge- og kredittpolitiske utvalg 1960-1963
  • Formann Planleggingskomiteen for sparebankenes virksomhet 1971-1974
  • Formann Finanspolitisk komite 1971-1977
  • Medlem Tilsynskomiteen for Bergenhus 1972, 1973
  • Medlem Sentralstyret for Norges Fiskeriforskningsråd (NFFR) 1972-1974, nestformann 1975-1979
  • Nestleder Styret i Den norske stats oljeselskap a.s 1974-1982
  • Leder Styret for Direktoratet for utviklingshjelp (NORAD) 1977-1983
  • Formann Utredningsutvalget for virkninger av økte kraftpriser for den kraftintensive industri og treforedling 1979
  • Leder Utvalg til å vurdere hyreforholdene for ansatte på skip i utenriksfart, 1980
  • Formann Utredningsutvalget for hyrerelasjoner i utenriksfart 1981
  • Formann Eksamensrådet i Bankakademiet fra 1984

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Bergens privatbank 1960-1965

Litteratur

  • Myrvoll, Ole: Forskyvninger av prisstrukturen i Norge, Bergen 1952
  • Myrvoll, Ole: Studier i arbeidslønnsteorien, Bergen 1956
  • Bjerve, Petter Jakob (o.a.): Økonomi og politikk, Oslo 1971