Ruud, Ola Thorleif

Ruud, Ola Thorleif (1926-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Buskerud 1969-1973
Ansiennitet:
0 år, 212 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.09.1926 i Ål, Buskerud
  • Sønn av disponent Olaf Ruud (1896-1954) og husmor Olga Strand (1903-1986)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Buskerud, 1958 - 1961, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 1961 - 1965, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 1965 - 1969, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 1969 - 1973, H.

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Samferdselsdepartementet, 15.11.1966 - 31.07.1969
    Statssekretær, Samferdselsdepartementet, 29.10.1969 - 17.03.1971

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1945
  • Oslo handelsgymnas 1946
  • Cand.jur. 1951

Yrke

  • Dommerfullmektig i Alta 1954-1955
  • Egen advokatpraksis i Ål 1955-1997

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ål formannskap 1955-1959, 1971-1975
  • Ordfører Ål kommunestyre 1959-1963, 1963-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Buskerud 1959-1963
  • Medlem fylkesutvalg, Buskerud 1963-1967, 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Ål Kraftverk 1955-1975
  • Formann Styret for Hallingdal Kraftlag 1981-1994

Tillitsverv i partier

  • Formann Buskerud Høyre 1961-1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Norges Automobilforbund 1978-1994

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Hallingdal Brannkasse 1956-1957, formann 1957-1994
  • Medlem Styret for Aal Sparebank 1961-1970, formann 1970-1983
  • Medlem Styret for Gjensidige Norsk Skadeforsikring 1965-1970, formann 1970-1994
  • Medlem Styret for livsforsikringsselskapet Gjensidige 1982-1994