Sandberg, Ole Rømer Aagaard

Sandberg, Ole Rømer Aagaard (1900-1985)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 1961-1965
Ansiennitet:
7 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Sandberg, Ole Rømer Aagaard har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 21.07.1900 i Furnes, Hedmark
  • Død 26.08.1985
  • Sønn av kaptein, gårdbruker, stortingsmann Ole Rømer Aagaard Sandberg (1865-1925) og Hanna Krag (1870-1963)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Hedmark, 1958 - 1961, B.
  • Representant nr 3 for Hedmark, 1961 - 1965, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Sekretær, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Nestformann, Finans- og tollkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

  • 1958-61

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958

    1961-65

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1961 - 1961
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1962 - 1962

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1961-65

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1963 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1919
  • Vinterlandbruksskole 1920-1921
  • Norges landbrukshøgskole, Ås 1922-1925

Yrke

  • Bestyrer og forpakter 1925-1935
  • Gårdbruker på Hol og Kåtorp i Furnes 1935-1961

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Furnes kommunestyre 1934-1937, 1937-1945, 1955-1959
  • Medlem Furnes formannskap 1945-1947, 1947-1951

Offentlige verv

  • Medlem Jordstyret, Furnes 1936-1952, 1956-1960
  • Medlem Komiteen for arbeidervernlov for jordbruket 1939
  • Medlem Økonomisk samordningsråd 1945
  • Medlem Utvalg til å utrede forslag til forandring av veiledningstjenesten i jordbruket 1945
  • Medlem Styret for Erstatningsdirektoratet 1945
  • Formann Styret for Hedmark Landbruksselskap 1945
  • Medlem Norges landbruksvitenskapelige forskningsråd 1949-1955
  • Formann Utvalg til utbygging av Norges Landbruksøkonomiske Institutt 1950-1955
  • Medlem Subsidiekomiteen av 1955 fra 1955
  • Medlem Arbeidsdirektoratets styre 1955-1959, nestformann 1959-1964
  • Medlem Jordbrukskomiteen av 1956 fra 1956
  • Medlem Konsesjonslovkomiteen av 1956 fra 1956
  • Medlem Arbeidsløshetstrygdens utbyggingsfond 1958-1961
  • Nestformann Utvalget av Arbeidsdirektoratets styre for behandling av saker om støtte Arbeidsløysetrygdens utbyggingsfond 1960-1961
  • Formann Komiteen til å foreta en analyse og vurdering av vårt samlede system av skatter, avgifter, premier, subsidier og stønader i samsvar med mandat utformet av Finansdepartementet 1966-1967

Tillitsverv i partier

  • Formann Furnes Bondeparti 1937-1940
  • Medlem Styret for Hedmark fylkeslag av Bondepartiet 1955-1961

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Furnes Bondelag 1927-1929
  • Varamedlem Jordbrukets arbeidsgiverforening 1936-1939
  • Formann Furnes lokalavdeling av Jordbrukets arbeidsgiverforening 1936-1945
  • Medlem Styret for Felleskjøpet, Oslo 1946-1949
  • Formann Hedmark Bondelag 1951-1953
  • Formann Norges Bondelag 1951-1955, æresmedlem fra 1971

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Hedmark Oppland Gjensidige Husdyrforsikringsselskap 1940-1959
  • Medlem Potetmelfabrikantenes Salgskontor A/L, Hedmark 1940-1945
  • Formann Styret for Gartnerhallen, avdeling Hamar 1941-1945
  • Medlem Styret for Gartnerhallen 1941-1945
  • Ordfører Representantskapet for Hamar Slakteri 1956-1958
  • Medlem Styret for Forsikringsselskapet Odin 1959-1964