Totland, Olav

Totland, Olav (1904-1996)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Bergen 1969-1973
Ansiennitet:
6 år, 62 dager

Gå til bildegalleri

Totland, Olav har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.09.1904 i Bergen, Hordaland
  • Død 26.07.1996
  • Sønn av lagerarbeider Elias Totland (1876-1968) og Olga Thornquist (1875-1947)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Bergen, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 3 for Bergen, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 28.08.1967 etter Nils Langhelles død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Justiskomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Sekretær, Justiskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsgymnas 1922
  • Student 1928
  • Cand.theol. 1934
  • Praktikum 1934

Yrke

  • Kontorist 1922-1928
  • Klokker i St. Olavs menighet, Bergen 1928-1934
  • Sekretær hos Bjørgvin biskop 1933-1940
  • Hjelpeprest i St. Olavs menighet, Bergen 1935-1940
  • Hjelpeprest i Årstad 1940-1948
  • Sogneprest i Bruvik 1948-1958
  • Sogneprest i Nykirken 1959-1974

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen bystyre 1959-1963, 1963-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Bergen 1960-1966, formann 1966-1967, medlem 1967-1971
  • Medlem Ekteskapslovsutvalget 1971-1987

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Bergen Krets av Blå Kors 1959-1964
  • Medlem Norges kristne arbeideres forbunds hovedstyre fra 1961, formann 1969-1972
  • Nestformann Styret for Blå Kors Sosialbygg 1971
  • Medlem Styret for Blå Kors Tilsynshjem 1975-1981, formann 1981-1982