Ueland, Ole Gabriel

Ueland, Ole Gabriel (1931-2009)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1989-1993
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Ueland, Ole Gabriel har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 31.01.1931 i Varhaug, Rogaland
  • Død 05.04.2009
  • Sønn av bonde Arne Ragnvald Ueland (1900-) og Ingrid Hårr (1906-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Rogaland, 1977 - 1981, Sp.
  • Representant nr 10 for Rogaland, 1981 - 1985, Sp.
  • Representant nr 8 for Rogaland, 1985 - 1989, Sp.
  • Representant nr 7 for Rogaland, 1989 - 1993, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Justiskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Nestformann, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.10.1981 - 15.04.1983
    Medlem, Finanskomiteen, 15.04.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.10.1986
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 10.10.1988
    Leder, Energi- og industrikomiteen, 10.10.1988 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 23.10.1989
    Medlem, Valgkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Leder, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1977 - 1977

    1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1981 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 16.06.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 26.10.1988
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.1988 - 30.09.1989

    1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1989 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 29.10.1991

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1977-81

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1981 - 30.09.1984
    Nestformann gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1984 - 30.09.1985

    1985-89

    Nestleder gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse etterutdanningskurs
  • Student 1950
  • Jordbruksskole 1953
  • Norges landbrukshøgskole 1957

Yrke

  • Agronom 1953
  • Kontrollassistent 1953-1954
  • Forskingsassistent ved Institutt for bygningsteknikk NLH 1957-1959
  • Herredsagronom i Sola kommune 1959-1960
  • Fylkesagronomassistent og fylkesagronom i tekniske fag ved Rogaland landbruksselskap fra 1960

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sola kommunestyre 1963-1967, 1967-1971, ordfører 1971-1975
  • Medlem Sola formannskap 1975-1977

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 1971-1975

Offentlige verv

  • Formann Generalplanutvalget, Sola 1972-1977
  • Nestformann Fylkesplanutvalget 1973-1975
  • Medlem Utvalg for typetegninger i Hydroteknikk NLH 1975-1981
  • Medlem Utvalget for Menneskerettigheter 1981-1985
  • Medlem A/S Vinmonopolets styre fra 1993
  • Medlem en rekke kommunale nemnder
  • Medlem en rekke interkommunale nemnder

Tillitsverv i partier

  • Medlem Rogaland Sp's fylkesstyre 1974-1975
  • Gruppeleder Sp i Rogaland fylkesting 1974-1975
  • Formann Sp's juridiske utvalg 1976-1977
  • Formann Sp's programutvalg 1980-1981

Litteratur

  • Ueland, Ole Gabriel: Diverse publikasjoner fra Institutt for bygningsteknikk ved N.L.H, 1957/59