Versto, Olav Aslakson

Versto, Olav Aslakson (1892-1977)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Telemark 1958-1961
Ansiennitet:
33 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Versto, Olav Aslakson har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 22.06.1892 i Rauland, Telemark
  • Død 13.06.1977
  • Sønn av småbruker Aslak Olavson Runningen (1871-1955) og Anne Reinsviki (1861-1940)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Telemark, 1928 - 1930, A.
  • Representant nr 4 for Telemark, 1931 - 1933, A.
  • Representant nr 3 for Telemark, 1934 - 1936, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 1958 - 1961, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Formann, Vei- og jernbanekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Samferdselskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957

    1958-61

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Samferdselskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Småbruker på Sudbø i Ytre Vinje
  • Jordbruks-, vei- og fløytearbeid 1906-1919
  • Anleggsarbeider 1919-1924

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vinje formannskap 1919-1922, 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1947-1951, 1951-1955
  • Varaordfører Vinje kommunestyre 1931-1934, 1934-1937

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Telemark 1945-1945

Offentlige verv

  • Varamedlem Kornankenemnda 1929-1963
  • Medlem Styret for Telemark landbruksselskap 1932-1937, nestformann 1937-1947
  • Medlem Styret i Lånekassa for jordbrukere 1934-1945, formann 1945-1957
  • Ordfører Representantskapet for Vest-Telemark interkommunale kraftverk 1939-1954, medlem 1954-1957
  • Direktør Hypotekbanken 1945-1964
  • Medlem Elektrisitetsnemnda, Telemark 1946-1957
  • Medlem Vassdragsnemnda, Vinje 1947-1957
  • Medlem Omsetningsrådet 1956-1964
  • Medlem Styret for Norges Småbruks- og Bustadbank 1957-1964
  • Formann Direksjonen for Hypotekbanken 1957-1964
  • Medlem Forliksrådet, Vinje (i flere år)
  • Medlem Overligningsnemnda, Vinje (i flere år)
  • Medlem Ligningsnemnda, Vinje (i flere år)
  • Medlem Skolestyret, Vinje (i flere år)

Tillitsverv i partier

  • Formann Ytre Vinje arbeiderlag 1910-1922 (stod også som stifter av partilaget)
  • Medlem Styret i Telemark Arbeiderparti 1913-1917
  • Medlem Styret i Ytre Vinje Arbeiderlag 1922-1927
  • Medlem Telemark Arbeiderpartis elektrisitets- og industriutvalg 1947-1956

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Telemark Bonde- og småbrukarlag 1933-1950
  • Medlem Styret for Ytre Vinje Samvirkelag 1934-1940

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Vest-Telemark billag 1945-1969
  • Formann Styret for Skafsaa kraftlag A/S 1948-1956