Watnebryn, Olaf Fredrik

Watnebryn, Olaf Fredrik (1908-1977)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1961-1965
Ansiennitet:
19 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Watnebryn, Olaf Fredrik har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 04.11.1908 i Drammen, Buskerud
  • Død 06.04.1977
  • Sønn av papirindustriarbeider Kristian Watnebryn og Marit Koppangen

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Kjøpstedene i Buskerud fylke (Drammen, Hønefoss, Kongsberg), 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Kjøpstedene i Buskerud fylke (Drammen, Hønefoss, Kongsberg), 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 2 for Buskerud, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1961 - 1965, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Militærkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949

    1950-53

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Nestformann, Militærkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953

    1954-57

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958
    Nestformann, Militærkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Formann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Formann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 - 1954
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1957 -

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1958 -

    1961-65

    Rådgiver, FNs generalforsamling, 1962 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1958 - 08.05.1958
    Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.05.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Gjennomgått en rekke arbeiderpolitiske kurs
  • Middelskole 1924-1925
  • Sosialistisk dagskole på Malmøya 1934
  • Handelsskole 1941

Yrke

  • Arbeidet ved kjemisk fabrikk 1925-1926
  • Trådtrekker ved A/S Norsk Kabelfabrikk 1927-1936
  • Skattekrever ved Drammen kemnerkontor 1936-1963
  • Fylkesmann i Buskerud 1963-1977

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Medlem Arbeidsutvalget for Sivilorganisajonen for Buskerud 1942-1944
  • Redaktør "Vårt land" 1944
  • Medredaktør "Fri fagbevegelse" 1944
  • I fangenskap 1944-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Drammen bystyre 1934-1937
  • Medlem Drammen formannskap 1937-1940, 1945-1947

Offentlige verv

  • Medlem Arbeidsledighetskomiteen, Drammen 1935-1940
  • Formann Idrettskomiteen, Drammen 1937-1940
  • Medlem Sykehusutvalget, Drammen 1938-1940
  • Formann Parkkomiteen 1938-1940, 1945-1947
  • Formann Forsyningsnemnda, Drammen 1939-1941
  • Medlem Skolestyret, Drammen 1945-1947
  • Formann Badekomiteen, Drammen fra 1945
  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1946 fra 1946
  • Medlem Riksrevisjonen 1959-1963
  • Formann Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1961-1976
  • Medlem Østlandskomiteen 1965-1969
  • Medlem Rådet for Fondet til fremme av forsknings- og utviklingsarbeider i industrien 1965-1967
  • Medlem Statens oljeråd 1965-1977
  • Formann Utvalget til vurdering av Forsvarets øvingsmuligheter 1969-1977

Tillitsverv i partier

  • Formann Drammen Arbeiderparti 1934-1940, 1949-1950
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1936-1938, medlem 1938-1939, varamedlem 1939-1949, medlem 1949-1965
  • Medlem Representantskapet i Drammen arbeiderparti 1950-1964
  • Varaformann Buskerud Arbeiderparti 1954
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre fra 1963

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Fagforeningenes idrettsforening 1933-1935
  • Formann Spaniakomiteen i Drammen 1936-1940
  • Varaformann Drammen jern- og metallarbeiderforening

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Osram 1948-1977
  • Medlem Styret for Buskerud kraftverker 1965-1975, formann 1976-1977
  • Formann Buskerud Industriselskap 1967-1977