Nilsen, Oddvard

Nilsen, Oddvard (1940-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 2001-2005
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 24.06.1940 i Bergen, Hordaland
  • Sønn av murersvenn Odd Nilsen (1917-1964) og industriarbeider Ellinor Jensen (1917-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Hordaland, 1993 - 1997, H.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 1 for Hordaland, 2001 - 2005, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Leder, Samferdselskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2002
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Leder gruppestyret, Høyre, 19.10.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Befalsskole i Kristiansand 1959
  • Forsvarets gymnastikkskole 1960
  • Statens gymnastikkskole i Oslo (militærlinjen) 1960-1961
  • Sagene lærerskole 1967
  • Grunnfag historie og pedagogikk, Bergen 1971

Yrke

  • Lærer Askøy kommunale realskole, Kleppestø ungdomsskole og Ravnanger ungdomsskole 1961-1975
  • Rektor Kleppestø ungdomsskole 1976-1984
  • Rektor Ravnanger ungdomsskole 1985-1989

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Askøy formannskap 1983-1987, 1987-1989
  • Ordfører Askøy kommunestyre 1989-1991, 1991-1993

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Askøy 1979-1983
  • Medlem Havnestyret, Bergen 1989-1993
  • Medlem Samarbeidsrådet for Bergen omland 1989-1993
  • Leder Styret for Helse Vest RHF fra 2005

Tillitsverv i partier

  • Formann Askøy Høyre 1980-1982
  • Medlem Høyres sentralstyre fra 1989
  • Leder Hordaland Høyre 1989-1994
  • Medlem Arbeidsutvalg under Høyre 1996

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Bergen-Hordaland friidrettsforbund 1988-1990
  • Medlem Styret for Norges Friidrettsforbund 1995-1997