Røtvei, Ola

Røtvei, Ola (1953-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Sør-Trøndelag 2001-2005
Ansiennitet:
11 år, 323 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 04.11.1953 i Opdal, Sør-Trøndelag
  • Sønn av gårdbruker Inge Røtvei (1933-1980) og Marta Ørstad (1933-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 8 for Sør-Trøndelag, 1997 - 2001, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 2001 - 2005, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.1989-16.10.1989 for Mary Kvidal.
  • Møtte fast som representant 03.11.1990-30.09.1993 for Gunhild Elise Øyangen.
  • Møtte fast som representant 01.10.2001-19.10.2001 for Trond Giske.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Samferdselskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 16.12.1996 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1997 - 23.03.2000
    Nestleder, Samferdselskomiteen, 23.03.2000 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1999 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1971
  • Statens skogskole, Steinkjer 1974-1976

Yrke

  • Butikkekspeditør 1970-1971
  • Gruvearbeider 1972-1974
  • Jordstyretekniker 1977-1980
  • Gårdbruker fra 1981

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oppdal kommunestyre 1979-1983, ordfører 1987-1989, 2003-2007, 2007-2011

Offentlige verv

  • Medlem Hovedutvalget for helse- og sosialsaker 1980-1983
  • Medlem Landbruksnemnda, Oppdal 1981-1983
  • Varamedlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling 2002-2006, medlem 2006-2008
  • Medlem A/S Vinmonopolets styre 2008-2010, varamedlem fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Leder Oppdal Ap 1986-1988

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Sør-Trøndelag Bonde- og Småbrukarlag 1980-1985
  • Leder Sør-Trøndelag Bonde- og Småbrukarlag 1985-1988
  • Medlem Styringsgruppe for framtutjamning for pelsdyrfor 1988-2000

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Oppdal Skiheiser A/S 1988-2000
  • Formann Styret for Fokus Bank, avdeling Oppdal 1988-1990
  • Medlem Styret for Hotell Oppdal A/S 1990-2000
  • Medlem Styret for Fjelltunet A/S 1990-2000
  • Medlem Styret for Booking ANS 1990-2000
  • Medlem Styret for Oppdal Eiendomsutvikling A/S 1990-2000
  • Medlem Driva Musikkproduksjon 1993-1998
  • Medlem Styret for Oppdal Motell A/S 1999-2000