Edøy, Oskar

Edøy, Oskar (1916-2008)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant
for Møre og Romsdal 1973-1977
Ansiennitet:
4 år, 226 dager

Gå til bildegalleri

Edøy, Oskar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 30.08.1916 i Edøy, Møre og Romsdal
  • Død 05.04.2008
  • Sønn av fisker Olaf Edøy (1890-1962) og hjemmeværende Svanhild Moe (1892-1989)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Møre og Romsdal, 1961 - 1965, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1969 - 1973, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1973 - 1977, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 17.03.1971-18.10.1972 for Alv Jakob Fostervoll.
  • Rykket opp som representant 30.06.1973 etter Peter Kjeldseth Moes død.
  • Møtte fast som representant 16.10.1973-15.01.1976 for Alv Jakob Fostervoll.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 10.10.1972 - 18.10.1972
    Varamedlem, Valgkomiteen, 22.04.1971 - 18.10.1972
    Medlem, Kommunalkomiteen, 24.03.1971 - 10.10.1972

    1973-77

    Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1973 - 15.01.1976

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse kurs innen fagbevegelsen

Yrke

  • Arbeidet som gårds- og anleggsarbeider 1934-1946
  • Kranfører ved A/S Årdal og Sunndal Verk fra 1946
  • Instruktør ved A/S Årdal og Sunndal Verk 1976-1983

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norges Vels medalje for lang og tro tjeneste 1976

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Sunndal formannskap 1955-1958, medlem 1958-1959
  • Ordfører Sunndal kommunestyre 1959-1963, 1963-1967, 1967-1971, 1971-1973, medlem 1973-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1959-1963, 1963-1967
  • Medlem fylkesutvalg, Møre og Romsdal 1967-1971

Offentlige verv

  • Formann Styret for Opdøl sykehus 1964-1971
  • Medlem Styret for A/S Årdal og Sunndal Verk 1964-1974
  • Varamedlem Folketrygdfondet - 4. fondsstyre, Trondheim 1968-1970, medlem 1971-1980, nestleder 1980-1981, medlem 1981-1990
  • Medlem A/S Vinmonopolets stedlige styre, Kristiansund N 1968-1981
  • Medlem Kjernekraftutvalget 1976-1978
  • Medlem Styret i Den norske stats oljeselskap a.s 1976-1982
  • Formann Byggekomiteen for lege- og helsesenter, Sunndal 1976-1982
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved DNN Aluminium 1977-1986
  • Medlem Styret for Sunndal helsetun 1977-1980

Tillitsverv i partier

  • Formann Sunndalsøra arbeiderlag 1956-1957
  • Formann Arbeiderpartiets fylkestingsgruppe i Møre og Romsdal 1968-1971

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Norsk Kjemisk Forbund fra 1948
  • Formann Årdalstangen Kjemiske Forening 1950-1952
  • Formann Sunndal Kjemiske fagforening 1955-1956

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Forretningsbanken A/S 1978-1982