Faremo, Osmund

Faremo, Osmund (1921-1999)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Aust-Agder 1981-1985
Ansiennitet:
20 år, 84 dager

Gå til bildegalleri

Faremo, Osmund har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.11.1921 i Hylestad, Aust-Agder
  • Død 16.04.1999
  • Sønn av småbruker, urmaker og telefonarbeider Aanond Faremo (1890-1970) og husmor Gro Rysstad (1897-1970)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1958 - 1961, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 2 for Aust-Agder, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1981 - 1985, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1977-81

    Sekretær, Lagtinget, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Kommunalkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Sekretær, Kommunalkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Sekretær, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 10.10.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Nestformann, Administrasjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1971 -

    1973-77

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1977 - 30.09.1981
    Delegat, FNs generalforsamling, 1979 -

    1981-85

    Nestformann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Innpisker, Arbeiderpartiet, 01.10.1982 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Flere ulike politiske og faglige kurs
  • Setesdal ungdomsskole 1936-1937
  • 3. Divisjons Befalsskole (m/forskole og middelskole) Kristiansand 1938-1940
  • Trafikkelev ved NSB 1941-1943
  • Jernbaneskolen 1946

Yrke

  • Telegrafist NSB 1946
  • Ekspeditør NSB 1959-1962
  • Ansatt ved kontoret til distriktssjefen i Kristiansand NSB 1962-1964
  • Turist- og tiltakssjef, leder av forsøksprosjekt for Setesdalsområdet fra 1964

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Var med i Mil. Org.
  • Deltok i krigshandlingene 1940
  • Ble tatt til fange 5. februar 1943, satt i tyske og Østerrikske NN-fangeleirer 1943-1945 (reddet av de Hvite Bussene)
  • Sersjant i polititroppene i Sverige og Norge 1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Jugoslavisk flaggorden med stjerne
  • DDRs æresmedalje for kamp mot fascismen 1970
  • Bygland Mållags målpris 1979
  • Norske Kommuners Sentralforbunds hederstegn 1981
  • Årets Setesdøl 1987
  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1993
  • Forsvarsforeningens medalje 1998

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bygland kommunestyre 1951-1955, ordfører 1958-1959, varaordfører 1962-1963, ordfører 1963-1966, medlem 1967-1971, 1971-1975
  • Medlem Bygland formannskap 1955-1958, 1959-1962, 1966-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Aust-Agder 1958-1959, 1959-1960
  • Medlem fylkesutvalg, Aust-Agder 1963-1967

Offentlige verv

  • Formann Setesdal interkommunale tiltaksnemnd 1957-1963
  • Medlem Fylkesskolestyret, Aust-Agder 1958-1967
  • Medlem Styret for Reisetrafikkforeninga for Sørlandet 1962-1969
  • Medlem Samferdselsnemnda 1964-1968
  • Medlem Kraftverksstyret 1964-1968
  • Formann Sosialnemnda, Aust-Agder 1964-1966
  • Medlem Postrådet 1969-1975
  • Formann Reisetrafikkforeninga for Sørlandet 1969-1972
  • Medlem Det rådgivende organ for avskjed med redusert lønn 1969-1985
  • Formann Reiselivsutvalget, Aust-Agder fra 1972
  • Medlem Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1973-1975
  • Medlem Styret for Turisttrafikkomiteen, Aust-Agder fra 1973
  • Medlem Utvalget til vurdering av Forsvarets øvingsmuligheter 1982-1986
  • Formann Eldrerådet, Bygland 1988-1999
  • Medlem Forsvarsutvalget, Evje og Hornes 1990-1999
  • Medlem Eldrerådet, Aust-Agder 1992-1999
  • Formann Setesdal samferdselsnemnd
  • Medlem Vegnemnda, Bygland
  • Medlem Prestegårdstilsynet, Bygland
  • Medlem Styret for aldersheimen, Bygland
  • Medlem Skolestyret, Bygland
  • Medlem Skatteutvalget, Bygland
  • Medlem Museumsnemnda, Bygland
  • Medlem Ligningsnemnda, Bygland
  • Medlem Generalplannemnda, Bygland
  • Medlem Arbeidsnemnda, Bygland
  • Medlem Tiltaksnemnda, Bygland
  • Medlem Fagstyret for landbruksskolene (representant for fylkesskolestyre)

Tillitsverv i partier

  • Formann Årdal Arbeiderlag og Bygland Arbeiderparti 1951-1964
  • Varamedlem DNAs landsstyre 1957-1964, medlem 1965-1966, varamedlem 1967-1969
  • Medlem DNAs landskommunalutvalg 1957-1965
  • Sekretær Bygland Arbeiderparti 1998-1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret for Setesdalens handelslag (samvirkelag) 1953-1956
  • Medlem Representantskapet i Jernbanepersonalets interessekontor, Kristiansand distrikt 1955-1963
  • Medlem Hovedstyret og arbeidsutval i Landslaget for reiselivet i Norge 1973-1975, fra 1981
  • Varaformann Styret for Løvebakken mållag 1974-1977 (medstifter av laget i 1974), formann 1978-1985
  • Medlem Rådet for Landslaget for reiselivet i Norge fra 1975
  • Formann Norsk-Jugoslavisk Samband 1978-1990
  • Formann Valladeres-komiteen fra 1981
  • Medlem Styret og råd for Helsingforskomiteen fra 1984
  • Formann Rådet for Helsingforskomiteen 1985-1988
  • Formann Kontaktgruppe/lokallag for Agder av Europabevegelsen i Norge 1986-1993
  • Formann Styret Evje og omegn Forsvarsforening 1989-1999
  • Aktivt tidsvitne Skulereiser til Tyskland og Polen
  • Medlem Natzweiler-komiteen til 1999

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Avisa Dag og Tid 1971-1986
  • Medlem Representantskapet for Norges brannkasse UNI forsikring 1973-1994
  • Medlem Det målpolitiske råd for Det Norske Teatret 1978-1988
  • Formann Styringsgruppe under Agderforskning fra 1986
  • Formann Styret for L/L Setesdal Bilruter 1987-1999
  • Medstifter og beskytter Skoleprosjektet Stiftelsen Hvite Busser til Auschwitz 1992-1999
  • Formann Styret for Nynorsk Pressekontor 1992-1998

Litteratur

  • Artikler i aviser og tidsskrift
  • Thomassen, Petter: Tale eller tie?, Oslo 1978
  • Rue, Olav Hr. (red.): Nynorsken i 80-åra, Oslo 1982
  • Faremo, Osmund: Takk for livet, Emil, Samlaget Oslo 1987
  • Almenningen, Olaf og Oddrun Grønvik (red.): Heidersskrift til Magne Rommetveits 70-årsdag, 1988
  • Arbeiderbevegelse og arbeidermiljø på Sørlandet, Oslo 1993