Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Torp, Oscar Fredrik ( 1893-1958 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Vestfold 1958-1961
Ansiennitet: 21 år, 111 dager

Torp, Oscar Fredrik har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 08.06.1893 i Skjeberg, Østfold
Død 01.05.1958
Sønn av arbeidsformann Anton Fredrik Torp (1865-1907) og Anne Bolette Andreassen Gade (1867-1932)

Stortingsperioder

Representant nr 1 for Oslo, 1937 - 1945, A.
Representant nr 3 for Oslo, 1945 - 1949, A.
Representant nr 1 for Kjøpstedene i Vestfold fylke (Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord, Stavern, Tønsberg), 1950 - 1953, A.
Representant nr 1 for Vestfold, 1954 - 1957, A.
Representant nr 1 for Vestfold, 1958 - 1961, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 04.12.1945-10.01.1948, Eugen Amandus Pettersen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 19.11.1951-10.01.1954, Carl Henry møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1954-22.01.1955, Carl Henry møtte som representant.
Døde 01.05.1958, Gunvor Katharina Eker møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1954-57

President, Stortinget, 24.01.1955 - 10.01.1958

1958-61

President, Stortinget, 18.01.1958 - 01.05.1958

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 14.01.1948 - 10.01.1950
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.01.1948 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.01.1950 - 19.11.1951
Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 09.05.1950 - 23.06.1950
Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 19.11.1951
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.01.1950 - 19.11.1951

1954-57

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.01.1955 - 10.01.1958
Formann, Valgkomiteen, 24.01.1955 - 10.01.1958

1958-61

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 01.05.1958
Formann, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 01.05.1958

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Medlem, Granskningsutvalget vedr. finansieringen av de politiske partier, 04.03.1949 - 08.07.1949
Medlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Reglementskomiteen, 11.01.1950 - 27.01.1950

1954-57

Medlem, Reglementskomiteen, 22.03.1957 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

1945-49

Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1949 -

1950-53

Formann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 19.11.1951
Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1950 - 01.01.1951

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1955 -

Medlemskap i gruppestyrer

1945-49

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1948 - 10.01.1950

1950-53

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1950 - 19.11.1951

1954-57

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1956 - 10.01.1958

1958-61

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1958 - 01.05.1958

Medlemskap i regjering

Konstituert statsråd, Forsvarsdepartementet, 20.12.1935 - 15.08.1936
Statsråd, Sosialdepartementet, 13.11.1936 - 01.07.1939
Statsråd, Finansdepartementet, 01.07.1939 - 20.03.1942
Fungerende statsråd, Forsvarsdepartementet, 28.11.1941 - 01.02.1942
Statsråd, Forsvarsdepartementet, 20.03.1942 - 25.06.1945
Statsråd, Forsvarsdepartementet, 25.06.1945 - 05.11.1945
Statsråd, Forsyningsdepartementet, 05.11.1945 - 10.01.1948
Statsminister, Statsministerens kontor, 19.11.1951 - 22.01.1955
Bestyrende statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 03.06.1954 - 15.06.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bokholderi- og språkkurs
  • Sarpsborg tekniske aftenskole 1909-1911

Lærlingepraksis

  • Håndverkslære 1907-1911

Yrke

  • Montør ved Sarpsborg kommunale elektrisitetsverk 1914-1923
  • Fylkesmann i Vestfold 1948-1958

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sarpsborg formannskap 1919-1922, 1922-1923
  • Varamedlem Aker kommunestyre 1925-1928
  • Ordfører Oslo bystyre 1934-1937
  • Medlem Oslo formannskap 1937-1940

Offentlige verv

  • Formann Finansutvalget, Oslo 1923-1926
  • Medlem Styret for Folketeaterbygningen 1935-1940
  • Formann Styret for Bærumsbanene 1935-1940
  • Medlem Idrettskomiteen av 1935 fra 1935
  • Varamedlem Styret for Norges Kommunalbank 1935-1940
  • Formann Lufthavnkomiteen for Oslo 1935-1940
  • Formann Administrasjonsutvalget, Oslo 1935-1937
  • Formann Direksjonen for Oslo Sporveier 1935-1940
  • Medlem Felleskomiteen for forstadsbanene 1935-1940
  • Formann Skogutvalget, Oslo 1935-1937
  • Formann Arbeids- og tiltaksnemnda, Vest-Agder 1948-1958
  • Medlem Hovedstyret for Norges Statsbaner 1948-1957
  • Formann Styret for Vestfold kraftlag 1948-1958
  • Formann Fylkesskattestyret 1948-1958
  • Formann Representantskapet for Folketeateret 1948-1958
  • Formann Færderfondet 1948-1958
  • Formann Amtmandinde Michelets Legat 1948-1958
  • Formann Ansettelsesrådet for lensmenn 1948-1958
  • Formann Tunsberg Stiftsdireksjon 1948-1958
  • Formann Styret for Jansens legat 1948-1958

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sarpsborg AUL 1910-1918
  • Medlem Styret i Sarpsborg arbeiderparti 1916-1918, formann 1920-1923
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1918-1923
  • Medlem Styret i Østfold AUF 1918-1923
  • Formann Østfold Arbeiderparti 1920-1923 (stod også som stifter av fylkespartilaget i 1920)
  • Medlem Styret for Sarpsborg Kommunistiske Ungdomslag 1921-1923
  • Representant Kominterns kongress 1922
  • Formann Det norske Arbeiderparti 1923-1945
  • Medlem Arbeiderpartiets sentralstyre og landsstyre 1945-1958

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Sarpsborg Arbeiderråd 1918
  • Nestformann Sarpsborg Sosialistlag 1918-1921
  • Medlem Representantskapet i Arbeidernes faglige landsorganisasjon 1920-1925

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Østfold Arbeiderblad 1921-1923 (stifter av bladet i 1921)

Litteratur

Hønsvald, Nils: Oscar Torp, Oslo 1959
Helle, Egil: Oscar Torp. Arbeidergutt og statsmann, Oslo 1982
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget