Øksnes, Oskar

Øksnes, Oskar (1921-1999)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant
for Nord-Trøndelag 1961-1965

Gå til bildegalleri

Øksnes, Oskar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.04.1921 i Kvam, Nord-Trøndelag
  • Død 27.03.1999
  • Sønn av gårdbruker Egil Øksnes (1894-1979) og Borghild Vesterdal (1898-1977)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Nord-Trøndelag, 1961 - 1965, A.

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Landbruksdepartementet, 17.04.1964 - 12.10.1965
    Statsråd, Landbruksdepartementet, 15.01.1976 - 04.02.1981
    Statsråd, Landbruksdepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Val jordbruksskole 1938
  • Forberedelseskurs til Statens småbrukslærerskole 1942
  • Forberedelseskurs til Norges Landbrukshøyskole 1944-1947

Yrke

  • Driftsagronom Nord-Trøndelag 1948-1955
  • Spesialoppdrag Landbruksdepartementet 1952-1953
  • Fylkesagronom Nord-Trøndelag 1956-1963
  • Fylkeslandbrukssjef Møre og Romsdal 1963-1975
  • Fylkeslandbrukssjef i Nord-Trøndelag 1975-1986

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1987

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Egge kommunestyre 1955-1959, 1959-1962
  • Medlem Molde formannskap 1967-1971, 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1967-1971, 1971-1975

Offentlige verv

  • Sekretær Samordningskomiteen for tilskott til jordbruket 1953-1954
  • Formann Jordregisterutvalget 1955-1956
  • Formann Overligningsnemnda, Egge 1960-1962
  • Medlem Sivillovbokutvalget 1964-1973 (tiltredende medlem ved behandling av odels- og åseteloven)
  • Medlem Driftstilskottutvalget 1968
  • Medlem Generalplanrådet, Molde 1968-1975
  • Formann Mekaniseringsutvalget for jordbruket 1969-1972
  • Formann Ny Jord-Myrselskapsutvalget 1969-1971
  • Formann Utvalget for vurdering av støtteordningene i jordbruket 1972-1974
  • Formann Analyse- og tiltaksutvalget for Ytre Nordmøre 1973-1974
  • Formann Utvalget for vurdering av riksoppgjøret for mjølk m.v. i jordbruket 1974-1975
  • Formann Markedsutvalget for poteter 1982-1985

Tillitsverv i partier

  • Formann Inntrøndelag og Namdal Arbeiderpartis jordbruksutvalg 1955-1960
  • Medlem Styret i Inntrøndelag Arbeiderparti 1955-1957
  • Nestformann Inntrøndelag Arbeiderparti 1957-1959, formann 1960-1962
  • Formann Egge Arbeiderparti 1959-1960
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landbruksutvalg fra 1960, formann fra 1982

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Ås sosialistiske studentlag 1946-1947

Litteratur

  • Øksnes, Oskar m.fl.: Langtidsplan for et gardsbruk, Norges Landbruksøkonomiske institutt 1952