Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Dahl, Otto ( 1914-1978 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Hedmark 1965-1969
Ansiennitet: 15 år, 263 dager

Dahl, Otto har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 16.06.1914 i Hamar, Hedmark
Død 16.01.1978
Sønn av barbermester Erling Ragnvald Andersen og Agnes Finstad

Stortingsperioder

Representant nr 8 for Hedmark, 1954 - 1957, A.
Representant nr 7 for Hedmark, 1958 - 1961, A.
Representant nr 4 for Hedmark, 1961 - 1965, A.
Representant nr 2 for Hedmark, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i presidentskapet

1954-57

Varasekretær, Odelstinget, 25.05.1956 - 10.01.1958

1958-61

Varasekretær, Odelstinget, 18.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i stortingskomiteer

1954-57

Medlem, Fullmaktskomiteen, 15.05.1956 - 10.01.1958
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957
Medlem, Administrasjonskomiteen, 22.01.1954 - 13.10.1954
Medlem, Militærkomiteen, 13.10.1954 - 10.01.1958

1958-61

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
Nestformann, Militærkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
Sekretær, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Nestformann, Militærkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965
Sekretær, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
Medlem, Sosialkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

1958-61

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1960 - 01.01.1961
Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1958 -

1961-65

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1962 - 01.01.1965

1965-69

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1965 - 01.01.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Regnskaps- og revisjonskurs
  • Middelskole 1931
  • Handelsskole 1933

Yrke

  • Assistent på kemner- og borgermesterkontoret Hamar 1933-1935
  • Assistent ved Hedmark skatteinspektørkontor 1935-1942
  • Regnskapskontrollør ved Hedmark skatteinspektørkontor 1942-1947
  • Bedriftsrevisor ved Hedmark skatteinspektørkontor 1947-1970
  • Fylkesrevisor i Hedmark 1970-1978

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Hamar formannskap 1945-1947, varamedlem 1947-1951, medlem 1951-1955, 1955-1959

Offentlige verv

  • Medlem Regnskaps- og desisjonsutvalget 1946-1948
  • Medlem Arbeidsrådet, Hamar 1946
  • Medlem Overligningsnemnda 1947
  • Medlem Ligningsrådet 1948-1955
  • Medlem Representantskapet for Hamar, Vang og Furnes kommunale kraftselskap 1952-1963
  • Medlem Tuberkulosenemnda 1952-1959
  • Medlem Tjenestepikehjemmets styre 1956-1959
  • Formann Styret for Statens kantiner fra 1962
  • Varamedlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens pressetjeneste i krig 1967
  • Medlem Nemnda til kontroll av kolonialgrossistenes omsetning av rasjonerte varer
  • Varamedlem Ettersynskomiteen ved Norges Banks hovedsete
  • Domsmann Hamar byrett til 1967

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Hamar Arbeiderparti 1937-1940, 1945-1948
  • Formann Arbeiderpartiets bystyregruppe 1945-1946, fraksjonsleder 1948-1957
  • Varaformann Hedmark Arbeiderparti 1945-1946, formann 1953-1954

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Avholdsfolkets fellesutvalg fra 1928
  • Formann og medlem Styret for Hamar IOGT fra 1928
  • Formann og medlem Styret for NGU lokalforening fra 1933
  • Medlem Styret i Skatterevisorenes forening 1947-1955
  • Medlem Styret i Hamar tjenestemannslag 1949-1952
  • Medlem Landsstyret i Norsk tjenestemannslag fra 1950
  • Formann Norsk tjenestemannslag landsutvalg for embetskontorene 1952-1960
  • Formann Hamar tjenestemannslag 1953-1954
  • Formann NGUs distriktsforening
  • Medlem Styret i IOGTs distriktslosje
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget