Lånke, Ola T.

Lånke, Ola T. (1948-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Sør-Trøndelag 2005-2009
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 18.03.1948 i Rennebu, Sør-Trøndelag
  • Sønn av gårdbruker Arnt Lånke (1916-1994) og husmor Elise Randine Espås (1917-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1993 - 1997, KrF.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1997 - 2001, KrF.
  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 2001 - 2005, KrF.
  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 2005 - 2009, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2005-2009

    Visepresident, Lagtinget, 02.10.2006 - 30.09.2009

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Sekretær, Kommunalkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 11.09.2006 - 30.09.2009
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 11.09.2006 - 30.09.2009
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 01.10.2005 - 11.09.2006
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1998 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den Interparlamentariske Union (IPU), 16.11.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den Interparlamentariske Union (IPU), 21.11.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 17.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Nestleder og innpisker, Kristelig Folkeparti, 15.03.2005 - 30.09.2005
    Innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.10.2001 - 15.03.2005

    2005-2009

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.09.2006 - 30.09.2009
    Fjerde varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 17.10.2005 - 01.09.2006

Medlemskap i regjering

  • Politisk sekretær, Kultur- og kirkedepartementet, 01.09.1990 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fredly folkehøgskole 1964-1965
  • Examen artium, Orkdal landsgymnas 1969
  • Cand.theol., Menighetsfakultetet 1977
  • Practicum 1978
  • Grunnfag administrasjon/ledelse, Diakonhjemmets høgskole 1991

Yrke

  • Bataljonsprest ved NIKE-bataljonen Oslo 1978-1979
  • Residerende kappellan Lademoen, Trondheim 1979-1989
  • Stiftskappellan/personalrådgiver Nidaros bispedømme 1989-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Trondheim bystyre 1987-1991, medlem 1991-1993
  • Ordfører Rennebu kommunestyre 2011-2015

Offentlige verv

  • Medlem en rekke kommunale nemnder 1988-1993
  • Medlem Utvalget for kunstnerisk utsmykning i Stortinget 1997-2001
  • Leder Nidaros bispedømmeråd fra 2009
  • Medlem Komité for 100-årsmarkering av allmenn stemmerett fra 2009
  • Medlem Norsk språkråd fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Nestleder KrFU 1972-1974, leder 1975-1976
  • Formann Styret for KrFs opplysningsforbund 1976-1979
  • Leder Valgkampkomiteen i Sør-Trøndelag KrF 1991
  • Medlem Styret for Sør-Trøndelag KrF 1992-1993
  • Medlem KrFs kommunalpolitiske utvalg fra 1994
  • Medlem KrFs strategiutvalg fra 1994
  • Medlem KrFs landsstyre fra 1997
  • Medlem KrFs kirkepolitiske utvalg 1999-2000 (utredningsutvalg)
  • Medlem KrFs valgkomité til 2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • Verv kirkelig og kristelig arbeid 1967-1989
  • Formann Vietnamesisk-norsk vennskapsforening i Trondheim 1981-1985
  • Formann Kristent Innvandrerarbeid (KIA) i Trondheim 1987-1989
  • Leder Styret for Antislaveriselskapet fra 1996
  • Varamedlem Styret for Kirkens Arbeidsgiverforening (KA) 1998-2000
  • Medlem Styret for Den norske Atlanterhavskomité fra 2006

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Olavsfestdagene i Trondheim 1993-1997
  • Varamedlem Styret for Pilgrimtours A/S fra 2004
  • Varamedlem Styret for Olavshallen A/S fra 2005