Landfald, Ottar

Landfald, Ottar (1919-2009)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 1977-1981
Ansiennitet:
8 år, 84 dager

Gå til bildegalleri

Landfald, Ottar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.05.1919 i Verdal, Nord-Trøndelag
  • Død 28.12.2009
  • Sønn av gårdbruker Ole O. Landfald (1898-1971) og husmor Ingrid Prestmo (1898-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 8 for Hedmark, 1973 - 1977, Sp.
  • Representant nr 4 for Hedmark, 1977 - 1981, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Forsvarskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Sekretær, Forsvarskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1973 - 1973

    1977-81

    Delegat, FNs generalforsamling, 1978 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1978 - 1978

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Norsk jordbruksskole i Sverige 1943-1944
  • Forberedende kurs for Norges landbrukshøgskole ved Hamar Katedralskole 1945-1946
  • Sivilagronom ved Norges Landbrukshøgskole 1949

Yrke

  • Gårdbruker på Kåterud gård i Stange 1950-1980
  • Overlærer Jønsberg landbruksskole 1951-1953

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen med diplom 1998

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stange formannskap 1955-1959, 1959-1963, 1963-1967, 1967-1968

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hedmark 1963-1966
  • Medlem fylkesutvalg, Hedmark 1966-1967

Offentlige verv

  • Medlem Norges Landbruksvitenskapelige forskningsråd 1966-1970
  • Formann Fagstyret for landbruksskolene, Hedmark 1968-1972
  • Medlem Fylkesskolestyret, Hedmark 1968-1972
  • Formann Fylkeslandbruksstyret i Hedmark 1969-1977
  • Medlem Statens korn- og kraftforråd 1970-1976
  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1970-1974
  • Medlem Kommunaldepartementets rådgivende utvalg av 1971 i forbindelse med oppløsning av kommunesammenslutninger 1971-1974
  • Medlem Utvalg til å utrede behovet for en lov om begrensning av husdyrhold som medfører fare for forurensning av 1972 1972-1975
  • Varamedlem Kontrollutvalget for overvåkings- og sikkerhetstjenesten 1982-1986
  • Nestformann Styret i Statens kornforretning 1983-1989

Tillitsverv i partier

  • Formann Hedmark Sp 1966-1974
  • Medlem Sp's programkomité 1968-1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Stange bondelag 1954-1956
  • Formann Norges Bondelags kornutvalg 1959-1970
  • Formann Hedmark Bondelag 1961-1965
  • Medlem Norges Bondelags representantskap 1961-1969

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Østlendingen 1969-1990