Vaksdal, Øyvind

Vaksdal, Øyvind (1955-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 2009-2013
Ansiennitet:
16 år, 36 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 19.10.1955 i Kopervik, Rogaland
  • Sønn av fargerimester Johannes Vaksdal (1919-1990) og sydame Else Marie Svaasand (1930-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1993 - 1997, FrP.
  • Representant nr 7 for Rogaland, 1997 - 2001, FrP.
  • Representant nr 8 for Rogaland, 2001 - 2005, FrP.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 8 for Rogaland, 2009 - 2013, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Andre nestleder, Energi- og miljøkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Utenrikskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2001 -

    2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2009 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 22.10.2009 - 05.11.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 05.11.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Europautvalget, 09.11.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1997-2001

    Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1997 - 30.09.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs i salg, markedsføring, elektromekanikk, kulelagerteknikk, økonomi, arbeidsledelse, HMS
  • Kopervik realskole 1972
  • Karmøy yrkesskole 1976
  • Maskinteknikk NKI-skolen 1983

Yrke

  • Mekaniker 1972-1976
  • Butikksjef 1977-1986
  • Kjøpmann 1986-1993
  • Eiendomsforvalter og sjåfør 1994-1997

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Karmøy kommunestyre 1983-1987, 1995-1999, 1999-2003, 2003-2007
  • Medlem Karmøy formannskap 1991-1995

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 1995-1997

Offentlige verv

  • Medlem Forstanderskapet ved SR-Bank, Kopervik 1983-1991
  • Medlem Skoleutvalget for Kopervik videregående skole 1983-1996
  • Meddommer Herredsretten, Karmsund sorenskriveri 1987-2001
  • Medlem Overligningsnemnda, Karmøy 1995-1997
  • Nestleder Administrasjonsutvalget, Karmøy 1995-1997
  • Leder Tilsettingsutvalget for Kopervik videregående skole 1995-1996
  • Medlem Samferdselsutvalget, Rogaland 1995-1997
  • Medlem Norsk-tysk vennskapsgruppe i Stortinget fra 2007
  • Medlem Stortingets kontrollutvalg for etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste (EOS-utvalget) fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Karmøy FrP 1981-1983, formann 1983-1987, 1990-1992
  • Medlem Styret Rogaland FrP 1990-1991
  • Politisk nestformann Rogaland FrP 1991-1992, formann 1992-1998
  • Medlem FrPs landsstyre 1992-2001, 2004-2005

Andre administrative verv

  • Formann Styret for V. A. Invest A/S 1986-1991
  • Medlem Styret for Kopparen Markedsråd A/S 1987-1991
  • Medlem Styret for Sameiet Kopparen 1987-1990
  • Medlem Styret for Kopparen Miks A/S 1988-1991