Bollestad, Olaug V.

Bollestad, Olaug V. (1961-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Representant for
Rogaland 2017-2021
Leder:
Helse- og omsorgskomiteen
Ansiennitet:
4 år, 23 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Helse- og omsorgskomiteen

Leder
19.10.2017 - 30.09.2021

Valgkomiteen

Varamedlem
07.10.2017 - 30.09.2021

Kristelig Folkeparti

Medlem gruppestyret
06.10.2017 - 30.09.2021

Biografi

Personalia

  • Født 04.11.1961 i Strand, Rogaland
  • Datter av stålverksarbeider Kåre Otto Vervik (1924-1994) og husmor/forretningsdame Grete Serigstad (1931-2013)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Rogaland, 2009 - 2013, KrF.
  • Representant nr 5 for Rogaland, 2013 - 2017, KrF.
  • Representant nr 7 for Rogaland, 2017 - 2021, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2013-2017

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 01.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Varamedlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 12.10.2017 - 19.10.2017
    Leder, Helse- og omsorgskomiteen, 19.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 24.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2013-2017

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 16.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 06.10.2017 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Jørpeland barne- og ungdomsskole 1968-1977
  • Strand gymnas 1977-1980
  • Bibelskole i Oslo, Staffeldsgate 1981-1982
  • Røde Kors Sykepleierskole i Stavanger 1984-1987
  • NKI, administrativ ledelse/økonomi 1992-1994
  • Universitetet i Stavanger, videreutdanning intensivsykepleier 1997-1999

Yrke

  • Ungdomsmedarbeider i Ryfylket og Jæren Indremisjon 1980-1984 (Permisjon 1981-1982)
  • Stavanger universitetssykehus 1987-2007 (Ulike sykepleierstillinger og lederstillinger)
  • Ryfylke og Jæren Indremisjon 1995-1997 (50 pst. stilling ved siden av 50 pst. stilling ved Stavanger universitetssykehus)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Gjesdal formannskap 2003-2007
  • Ordfører Gjesdal kommunestyre 2007-2011, 2011-2013 (Ble innvalgt på Stortinget høsten 2013)

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 2007-2011, 2011-2013 (Ble innvalgt på Stortinget høsten 2013)

Offentlige verv

  • Nestleder Anke- og klageutvalget, Gjesdal kommune 2004-2007
  • Medlem Plan- og økonomiutvalget, Gjesdal kommune 2004-2013
  • Medlem Valgstyret, Gjesdal kommune 2004-2013
  • Varamedlem Rogaland kommunerevisjon IKS 2004-2007
  • Varamedlem Styret for IPark AS, Rogaland 2007-2011
  • Medlem Samferdselsutvalget, Rogaland fylkeskommune 2007-2011
  • 2. varamedlem Regional- og kulturutvalget, Rogaland fylkeskommune 2007-2011
  • Medlem Jæren Kompetanssesenter 2007-2011
  • 2. varamedlem Administrasjons- og lønnsutvalget, Rogaland fylkeskommune 2007-2011
  • Varamedlem Styret for Stavanger 2008 IKS 2007-2009
  • Medlem Transportplan for Nord Jæren 2007-2013
  • Medlem Styret for Sør-Rogaland Brannvesen 2007-2013
  • Medlem bedriftsforsamlingen til Lyse Energi, Gjesdal kommune 2007-2013 (kommunens representant)
  • Medlem Kommunenes Sentralforbund i Rogaland 2007-2013
  • Medlem Styret for Gjesdal bompengeselskap, Gjesdal kommune 2007-2013
  • Medlem Tomte- og eiendomsutvalget, Gjesdal kommune 2007-2013
  • Medlem styret for Jærmuseet, Gjesdal kommune 2007-2011
  • Medlem Styret for Næringsfondet, Gjesdal Kommune 2007-2011
  • Medlem Styringsgruppe for Ålgård sentrum, Gjesdal kommune 2007-2011
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Gjesdal kommune 2007-2013
  • Leder Styret for Gjesdal Næringspark AS, Gjesdal Kommune 2007-2011
  • Medlem Lønnsutvalget, Gjesdal kommune 2007-2013
  • Medlem Representantskapet til IVAR, Gjesdal kommune 2007-2013
  • Medlem Jærrådet, Gjesdal kommune 2007-2013
  • Medlem Barnevernsutvalget 2010-2011
  • Medlem Styret for Jæren produktutvikling 2011-2013
  • 2. varamedlem Klagenemda, Rogaland fylkeskommune 2011-2013
  • Leder Vannregionsutvalget, Rogaland fylkeskommune 2011-2013
  • 1. varamedlem Vestlandsrådet 2011-2013
  • Medlem Landstinget for Kommunenes Sentralforbund 2011-2013

Tillitsverv i partier

  • Leder Gjesdal KrF 2004-2006
  • Studieleder Rogaland KrF 2006-2008, Leder 2008-2014
  • Medlem KrFs landsstyre 2008-2014
  • Medlem Krfs sentralstyre fra 2015
  • 2. nestleder KrF 2015-2017, 1. nestleder fra 2017