Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Berntsen, Parelius Hjalmar Bang ( 1910-1995 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Nordland 1961-1965
Ansiennitet: 19 år, 301 dager

Berntsen, Parelius Hjalmar Bang har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 24.02.1910 i Fauske, Nordland
Død 16.05.1995
Sønn av gruvearbeider Peder Kristian Berntsen (1878-1947) og Julie Helmine Jørgensen (1880-1943)

Stortingsperioder

Representant nr 2 for Nordland, 1945 - 1949, A.
Representant nr 3 for Nordland, 1950 - 1953, A.
Representant nr 5 for Nordland, 1954 - 1957, A.
Representant nr 3 for Nordland, 1958 - 1961, A.
Representant nr 2 for Nordland, 1961 - 1965, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Vei- og jernbanekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Samferdselskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Medlem, Samferdselskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

1961-65

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1962 - 01.01.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Gårdsarbeider
  • Gruvearbeider i Mofjell gruver 1930-1938
  • Arbeider ved vei- og jernbaneanlegg fra 1939

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Nord-Rana kommunestyre 1937-1941
  • Medlem Nord-Rana formannskap 1945-1947, 1947-1951

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 1937-1940

Offentlige verv

  • Varamedlem Styret for Direktoratet for statens skoger 1961
  • Varamedlem Styret for A/S Norsk Jernverk

Tillitsverv i partier

  • Formann Rana AUF 1933-1935 (stod også som stifter av partilaget)
  • Formann Nord-Rana Arbeiderparti 1936-1940, 1945

Tillitsverv i organisasjoner

  • Kasserer Mofjell gruvearbeiderforening 1929
  • Medlem Styret i Rana faglige utvalg 1930-1935
  • Formann Rana faglige utvalg 1935
  • Formann Styret for Rana Samvirkelag
  • Medlem Rana Samvirkelag

Andre administrative verv

  • Medlem Direksjonen i Nesbruket
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget